Bez kraja - Ilustracija Dušan Arsenić
Bez kraja - Ilustracija Dušan Arsenić
14.01.2025, 12:19

Da "dan posle" ne bude samo dan posle "dana pre"

č: | fb:

I u dvopartijskom sistemu kakav je u SAD ili Velikoj Britaniji, partije se slabo razlikuju po ideologiji, tako da je zabavno to očekivati tamo gde ih je mnoštvo. Gde i naći, toliko ideologija? Zato se prepoznaju i razlikuju, uglavnom po liderima. A s tim što uz "bledunjave lidere", moraju više pažnje poklanjati programima. Tačnije, ne baš čvrstim stavovima prema aktuelnim pitanjima unutrašnje i spoljne politike.

 

Kod naših opozicionih partija, nije tako! U unutrašnjoj politici "programa" i ima, više "negativnog" (rušenje Vučića), nego "pozitivnog" (šta posle njega). Nešto malo se priča o "danu posle", jer se i mora pričati! Uz ranije o "borbi protiv korupcije", ali po čemu se ne razlikuju od onog što i Vučić priča, i sa čim je došao na vlast hapseći Miškovića. Praktično ništa više, da do izražaja ne dođu uzajamne razlike. Takve da bi "dan posle", najverovatnije ispunilo pravljenje vreće rogova zvane "vladajuća koalicija".

 

Ostaje razlikovanje, spoljnom politikom? Neće biti... Ne toliko manje-više istim opredeljenjima "za EU", izbegavanje uključivanja u svetske sukobe..., koliko samog bavljenja važnim i stalno aktuelnim pitanjima. Normalno "osetljivim", ali vlast se njima stalno bavi, i time opravdava dobar deo nebavljenja, i pogrešnog bavljenja pitanjima iz unutrašnje... U tom smislu: gde su opozicioni lideri u Banjaluci na Danu Republike Srpske, gde za Božić u Zagrebu? (U prostorijama Srpskog nacionalnog vijeća). Kad su bili u Sarajevu, u Podgorici? Na Kosovu i Metohiji ih iz poznatih razloga nema, ali ni pokušavanja da budu. A nema ni poziva, baš kao i u prehodnim slučajevima! Zašto, ako ne zbog prećutno istog stava prema "srpskom pitanju", kao i vlasti? Ili uverenja da ih to, ne interesuje?

 

Da vlast "srpsko pitanje" ne rešava nego zaoštrava, i da se to ne odražava ne samo na odnose sa susedima nego i na unutrašnji život Srbije smanjujući i tako slabu integrisanost ne-Srba..., moglo bi biti slabost i stvar opozicije. Ostaviti joj, za "dan posle!". Ali malo je verovatno da će Albanci u Preševskoj dolini, Bošnjaci u Raškoj oblasti, gledati težnju Srba da se "ujedine" bez obzira na granice, i neće pokušavati isto. U nacionalno mešovitoj Vojvodini, da neće jačati "autonomaši".

 

U Srbiji se tako "inovira" stari problem integracije ne-Srba, ma ko bio na vlasti! Zbog toga je manje problematično odsustvo bavljenja odnosom prema Rusiji, pa sada ćutanje prvo na nagoveštene, a sada na uvedene sankcije NIS-u... Kao i ometanje "dana pre", pošto ćutanje opozicije omogućuje vlasti ne da "priča šta hoće", nego navikava na sebe kao garanta "opstanka srpstva". Neće propustiti priliku, zauvek uspešno: "Zar sada, kad su Srbi ugroženi u Hrvatskoj, BiH, Crnoj Gori, 'lažnoj državi', pitate...?".

 

Blogovi