Povlen u jesen (foto: Đorđe Đoković)
15.04.2016, 07:17
Pešačke staze Valjeva
“Fizička neaktivnost je globalna pandemija, sa dalekosežnim zdravstvenim, ekološkim i socijalnim posledicama’’. (The Lancet Physical Activity, 2012.)
Sunce, biljke, drveće, šume, vode... zasigurno smanjuju stres. Hodanje daje energiju, poboljšava raspoloženje... Jedno istraživanje je pokazalo da šetnja kroz zelene površine može staviti mozak u meditativno stanje, da stvara smirenost potrebnu za razmišljanje... Npr. o povlenskim kuglama, smeštenim negde u brdima, u potocima, jarugama Povlena. O tome zašto se najviši vrh Povlena zove Mali Povlen, a najniži Veliki Povlen.
Jedno od prvih i najpoznatijih studija (Richard S. Ulrich 1984.), objavljenih u časopisu Science, pokazala je da su pacijenti, koji se oporavljaju od operacije u prostorijama s prozorom okrenutim ka prirodi, boravili kraće u bolnici, imali manje bolova nego pacijenti lečeni u sobama čiji su prozori bili okrenuti ka zidovima zgrada.
Qing Li, profesor na Katedri za higijenu i javno zdravlje, na Nippon Medical School, Tokio, je bio uključen u nekoliko sličnih studija. On i njegove kolege su merili specifične fiziološke markere kod grupe ispitanika pre i posle šetnji u šumi. Krvni pritisak i nivo hormona stresa ispitanika, koji su šetali šumom, bio je niži nego kod grupe koja je šetala urbanim prostorima.
Zašto treba izaći i pronaći – neku od pešačkih staza do Ljutog krša, Crnog vrha, Velikih pleća… (Divčibare) ili neku od staza po vrhovima ‘’Valjevske grede’’ (https://betty.rs/valjevske-planine/) koja se prostire preko 50km?
Zato što:
- Šetnja je višenamenska aktivnost koja olakšava socijalnu interakciju
- Ne zahteva skupu opremu, posebne veštine
- Mogu šetati osobe od 2 do 102 godine
- Može se šetati uz pomoć štapa, hodalice, kolica
- Može se šetati, uvek i skoro svuda
Šetanjem pored i kroz vodu saznajemo
- Činjenice iz biologije, hemije, energetike
- Vrednost prirodnih zakona
- O opasnosti i posledicama zagađenja reka
- I osećamo psihološku ravnotežu
Probajmo kroz reku Gradac jer je to reka koju je najbolje otkriti tako što ćete pratiti njen tok i, verovali ili ne, hodati kroz nju. Možete se opredeliti da ceo tok pređete gazeći kroz vodu, ili da hodate obalom, uz česta (neophodna) prelaženja preko gazova, jer staza ide čas jednom, čas drugom obalom. U suštini, na Gradac možete otići da biste se kupali, kampovali, uživali u prirodi hodajući kroz kanjon…’’ (Klub putnika) http://www.klubputnika.org/servis/odredista/zapadna/3573-gradac
Šetanjem se:
- Povezujemo sa prijateljima
- Družimo sa porodicom
- Inspirišemo i motivišemo jedni druge
- Učimo jedni o drugima
Valjevci, koristeći pešačke staze u Valjevu i okolini: pored reka – Kolubare, Gradca, Obnice, Jablanice; pored jezera – Petničkog, Stubo Rovni, kroz šume Povlena, Jablanika, Medvednika, Divčibara... do Ćelija preko Popara, preko Platana do Paviljona, od silosa do Promaje..... po okolnim brdima Boričevca, Kličevca...
- promovišu hodanje,
- pomažu oblikovanju zdravijih Valjevaca,
- omogućavaju širenje zdravih stilova života...
Zajednički stvarajmo VALJEVSKU ZAJEDNICU ŠETAČA da bi unapredili mrežu staza dostupnu svima, da bi razvijali kulturu hodanja..
Ako ne zbog rekreacije i ambijenta Valjeva i okoline, možda se za šetnju odlučimo iz zdravstvenih i ekonomskih razloga. Svetska Zdravstvena Organizacija je koristeći HEAT model napravila procenu važnosti hodanja u otklanjanju prerane smrti. Koristeći ovaj model, izračunato je da, ako bi svako u gradu od 150.000 stanovnika šetao 10 minuta više dnevno, 31 život bi bio spašen, a ekonomska benefit bi bila 30 miliona funti na godišnjem nivou.