Valjevo (foto: Đorđe Đoković)
24.03.2020, 13:31
Nema šale sa Kovid 19
"Na ovom svetu ili bilo kom drugom ne postoji ništa tako strpljivo kao virus koji traži domaćina", Mira Grant, Countdown.
Izbijanje koronavirusne bolesti (COVID-19) može biti stresno za ljude i zajednicu. Strah i anksioznost zbog bolesti mogu izazvati snažne emocije kod odraslih i dece. Svako drugačije reaguje na stresne situacije. Način na koji se reaguje na epidemiju može zavisiti od načina života, ličnosti i zajednice u kojoj se živi.
Ako prihvatimo kako Lazar Džamić opisuje Srbe u jednom tekstu, kao narod koga odlikuje heroizam, nadrealizam, nestalnost, impulsivnost, sujeverje, ali i mudrost, žilavost, humor, razumljive su naše reakcije na korona virus, vanredno stanje, policijski čas koje idu od panike do inata i prkošenja ovom "nevidljvom neprijatelju".
Stres tokom izbijanja i širenja zarazne bolesti može uključivati
- Strah i brigu za vlastito zdravlje i zdravlje svojih najbližih,
- Osećanje ukočenosti, neverice, teskobe, straha,
- Promene u načinu spavanja i/ili ishrane,
- Poteškoće sa spavanjem ili koncentracijom,
- Uznemirujuće misli,
- Pogoršanje hroničnih zdravstvenih problema,
- Fizičke reakcije, kao što su glavobolje, bolovi u telu, stomačni problemi i osip na koži,
- Ljutnju i "gubljenje živaca",
- Povećanu upotrebu alkohola, duvana ili drugih droga.
Kako očuvati mentalno zdravlje i smanjiti uticaj "sablasne" korone i drugih mentalnih virusa? Kako opstati u kući, sa decom, ili sami, sami sa sobom?
Ako ste roditelj, briga o sebi je na poslednjem mestu prioriteta. A briga o sebi nije luksuz. To je od suštinske važnosti jer kada su deca kod kuće po ceo dan i bez obaveza, stres raste. Šta može pomoći:
- Naći vremena za sebe i napraviti novu rutinu,
- Dati prednost zdravim izborima, jer se vrlo lako uđe u fizičku neaktivnost, preterano uzimanje hrane,
- Biti realan u postavljanju ciljeva, očekivanja… "Perfekcionizam i korona virus se ne mešaju" (David Anderson, psiholog),
- Postaviti granice… Uz postojeće brige, nije lako primati tuđe strahove. Zato vežbati distanciranje, ne prihvatati poruke koje uznemiravaju. Postavljanje granica ne isključuje pomoć, podršku, solidarnost…
- Ponovo praktikovati stvari u kojima se uživalo a za koje ranije nije bilo vremena, ili početi uvežbavanje novih veština. Neke od njih se mogu praktikovati sa decom i uživati zajedno sa njima. Iskoristiti policijski čas da bi se deca učila životnim veštinama, osamostaljivanju. To se ne uči u školama.
Kada se pronađe vreme za sopstvene prioritetete i potrebe, roditeljski "rezervoari" se pune emocionalno i fizički…, a onda su sposobni da pruže svu potrebnu brigu i pažnju deci.
Takođe
- Ne bojte se pričati sa decom o korona virusu. Većina dece već je čula za virus ili videla ljude koji nose maske za lice, rukavice, tako da roditelji ne bi trebalo da izbegavaju razgovor o tome. Ako se ne priča o nepoznatom, deca više brinu. Cilj je pomoći deci da dobiju informacije zasnovane na činjenicama.
- Razgovor naravno treba prilagoditi uzrastu deteta. Pokušajte da odgovorite na njihova pitanja. Odgovorite iskreno i jasno. Time se izbegava stvaranje zastrašujućih fantazija kod dece. Ali, u redu je i ako ne umete da odgovorite na sve.
- Potrebno je suočiti se sa sopstvenom anksioznošću. Kad ste zabrinuti, onda nije vreme za razgovor sa decom o korona virusu. Zato se prvo smirite, pa se onda posvetite razgovoru sa njima.
- Budite ubedljivi u davanju informacija, ubediti dete da je korona virus redak virus, da je grip mnogo češći i da deca imaju blaže simptome.
- Važno je da decu obučite o osnovnim pravilima higijene.
- Držite se rutine, pogotovu sad kad ne rade vrtići i škole. Strukturisano vreme u toku dana sa redovnim zadacima, obrocima i standarnim vremenom za spavanje omogućava da se deca osećaju dobro i zadovoljno.
Šta još činiti kako bi na najbolji način pomogli sebi
- Brinuti se o sebi, prijateljima i porodici. To olakšava suočavanje sa stresom.
- Slušati savete i upozorenja stručnjaka. Pridržavati se osnovnih pravila higijene što može uticati na smanjenje teskobe. Svetska zdravstvena organizacija preporučuje određen broj zaštitnih mera od koronavirusa, uključujući:
- često pranje ruku, izbegavanje dodirivanja očiju, nosa i usta, traženje lekarske pomoći ako se dobije visoka temperatura, kašalj ili poteškoće s disanjem.
- Odmoriti se od gledanja, čitanja ili slušanja vesti, uključujući društvene mreže. Slušanje o pandemiji više puta u toku dana može biti uznemirujuće i povećati anksioznost. Umesto toga, preporučuje se informisanje iz relevatnih izvora (Svetska zdravstvena organizacija, Institut za javno zdravlje).
- Baviti se aktivnostima u kojima se uživa. Informisati se o drugim događajima u svetu, koristiti virtulne posete muzejima, pozorištima… Baviti se hobijima.
- Voditi računa o svom telu. Redovno jesti zdrave, uravnotežene obroke. Redovno vežbati, spavati i izbegavati alkohol i droge.
- Povezati se s drugima. Razgovarati s ljudima kojima se veruje o svojim brigama i osećanjima.
- Pozvati psihologa, psihijatra ili izabranog doktora ako stres ometa svakodnevne aktivnosti nekoliko dana za redom.
Osobe s problemima duševnog zdravlja treba da nastave sa lečenjem i biti svesne da se neki simptomi mogu pogoršati ili se javiti novi.
#OstaniteKodKuće