Od katastrofalnih poplava koje su sredinom maja zadesile Srbiju i u 40 opština i gradova, napravile štetu od oko dve milijarde evra, prošlo je 34 dana a Vlada Srbije još uvek nije donela sistemsko rešenje o sanaciji posledica poplava. Osim obilaska postradalih, obećanja, saosećanja, najava i solidnog marketinga, Vlada ne preduzima ništa konkretno kako bi pomogla ugroženom narodu. A ministri svaki put kada se oglase ili odu na turneju po Srbiji poručuju da „moramo biti brži od vremena i sve posledice sanirati do jeseni”. Kako biti „brži od vremena” kada republička Komisija još uvek procenjuje štetu a Republička vlada još uvek traga za najboljim rešenjem i, naravno, parama? Doduše, kada slušamo izjave pojedinih ministara i državnih zvaničnika, zaključujemo da je čuveni lex specialis već donet, ostalo je još samo da se o njemu izjasne poslanici Skupštine Srbije.
Posledice poplava (Foto: Đorđe Đoković)
A lex specialis-a nema ni u obrisima
Kada je u subotu (14. jun) u Valjevu boravila ministarka poljoprivrede u Vladi Srbije Snežana Bogosavljević Bošković najavila je da će „Zakon tipa lex specialis biti donet ovog vikenda, (14. ili 15.juna) tako da će u ponedeljak (16. juna) ići u Skupštinu Srbije na usvajanje i taj zakon će sistemski rešiti pitanja kako dalje ići u obnovu i izgradnju”.
U ponedeljak (16.jun) se zakon o saniranju posledica poplava tipa lex specialis nije, kako je ministarka najavila, našao u rukama poslanika, već se našao na stolu, u kabinetu premijera Srbije Aleksandra Vučića, gde se okupilo 40 predstavnika lokalnih samouprava u želji da sazna šta i kako će im država pomoći na sanaciji štete i od kojih para. Prema tvrdnji predstavnika gradova i opština, koji su bili na sastanku, premijer Vučić ih je obavestio da će se sutra (utorak, 17. jun) pred odbornicima Skupštine Srbije naći predlog zakona o sanaciji posledica katastrofalnih poplava. Reč je o zakonu u formilex specialis kojim se lokalne samouprave oslobađaju obaveze raspisivanja tendera za izvođače radova na sanaciji šteta od poplava i klizišta, čime se skraćuje postupak za donošenje odluke o izvođaču radova.
Međutim ni u utorak (17.jun) predlog zakona o saniranju posledica u poplavljenim gradovima i opštinama Srbije nije se našao pred poslanicima republičkog parlamenta.
Na sajtu Vlade Srbije u rubrici vesti objavljeno je da je premijer Srbije Aleksandar Vučić na sastanku sa predstavnicima lokalnih samouprava, kojem su prisustvovali i resorni ministri, najavio da će Vlada u toku ove nedelje usvojiti i na razmatranje u Skupštinu Srbije uputiti Izveštaj o aktivnostima državnih organa tokom poplava, kao i Predlog zakona o saniranju posledica u poplavljenim gradovima i opštinama Srbije.
Dakle, ako je više verovati vestima objavljenim na sajtu Vlade Srbije nego verovati ministarki poljoprivrede i predstavnicima opština i gradova koji su razgovarali sa premijerom, predlog zakona o saniranju posledica poplave Vlada tek treba da usvoji i to u toku ove nedelje. U toku čega ili kada će se taj predlog naći pred poslanicima nije precizirano ni u vestima na sajtu Vlade Srbije.
Posledice poplava, ministar Ilić u obilasku (Foto: Đorđe Đoković)
Kada je 30. maja Valjevo i ruševine keja Kolubare obišao ministar za vanredne situacije Velimir Ilić obećao je, ne usvajanje zakona jer za lex specialis je tada bilo rano, nego je obećao, i to čvrsto, "da će svako zimu dočekati u svojoj kući a da će ovih dana biti popravljeni seoski putevi".
Veliki broj građana Valjeva dočekao je studente-bicikliste iz Novog Sada i Beograda koji su krenuli do Novog Pazara, gde je za 12. mart zakazan protest. Ispred gimanzije se skandiralo "ko ne skače,...
Nije obezbeđena sva neophodna dokumentacija pre početka rekonstrukcije Suvoborske ulice, radovi su sa prvobitnih 197 miliona narasli na 300 miliona dinara, izvođač radova kao da je na livadi, a ne... · 9 komentara
Ovogodišnji Budžetski fond za zaštitu životne sredine iznosi oko 28,8 miliona, dok je lane za eko fond bilo planirano oko 72,7 miliona dinara. Najviše novca, preko 12,3 miliona dinara, biće...
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Lajkovcu uhapsili su O. V. (1995) i R. V. (1990) iz Kruševca, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo krađa.
Kako se navodi...