Konferencija za novinare (foto: Đorđe Đoković)
13.04.2016, 10:20
Dosta je bilo nakaradnog sistema
“Mi želimo da kažemo dosta je bilo i da stanemo na put nakaradnom i nefunkcionalnom sistemu koji favorizuje određenu grupu ljudi“, poručuju iz Pokreta “Dosta je bilo – Saša Radulović”.
Predstavnici ovog Pokreta u Valjevu su na konferenciji za novinare skrenuli pažnju da im je cilj da povrate poverenje građana u institucije i pravni sistem koji bi trebalo da zastupa princip jednakosti i ravnopravnosti svih građana pred zakonom.
Poručuju da ono što se prvo mora uraditi jeste da rad u javnom sektoru bude transparentan uz poštovanje osnovnih principa. „To znači da se svakog meseca za prethodni objavi lista i iznos potrošenih budžetskih sredstava po stavkama. Mora se uvesti sistematizacija radnih mesta i merilo radnog učinka za javni sektor, direktore birati isključivo konkursom po znanju i stručnosti.“, kaže sekretar GO Pokreta “Dosta je bilo – Saša Radulović” Ivan Milovanović i dodaje da se u javna preduzeća mora zavesti red.
Govoreći o subvencijama Milovanović kaže da je davanje državnog novca stranim investitorima pogrešan i poguban metod stimulisanja privrede. „U centru naše ekonomske politike jeste domaća privreda. Mi naravno nemamo ništa protiv stranih investitora, ali želimo jednake uslove za sve uz fer i poštenu tržišnu utakmicu“, navodi on.
Po mišljenju „Dosta je bilo“, domaćeg privrednika u velikoj meri opterećuju visoki nameti, tako da je neophodno uvesti drugačiju fiskalnu politiku, kroz uvođenje sintetičkog poreza, jer se tako stimuliše domaća privreda, a mala i srednja preduzeća će preći iz sive zone u legalno poslovanje.
„Cilj svega ovoga jesu korenite promene funkcionisanja sistema, a ne iznalaženje površnih rešenja kao što je protivustavno smanjenje penzija“, kaže Milovanović. Dodaje da Pokret predlaže da dug penzionerima bude vraćen konverzijom u državne obveznice sa kamatom, dok bi plate zaposlenima u jvnom sektoru bile vraćene na nivo pre smanjenja krajem 2014. godine.
„Dosta je bilo“ će voditi računa i o radnicima koji su zaposleni u firmama koje su u stečaju, za nezaposlene će biti uveden univerzalni sistem socijalne zaštite, po kome bi domaćinstvo u kome su svi bez posla mesečno dobijalo pomoć od 15.000 dinara, plus 5.000 dinara za svakog člana tog domaćinstva, tako da bi tročlana porodica mesečno dobijala 25.000 dinara socijalne pomoći. Politika zdavstvene zaštite se zasniva na besplatnom zdravstvenom osiguranju, koje bi bilo finansirano izdržavne kase.
„Svesni smo da sprovođenje ovih reformi neće biti lako, ali smatramo da je neophodno i zato mi od ovoga nećemo odustati, što je i jedam od naših slogana“, poručili su iz Pokreta “Dosta je bilo – Saša Radulović”.