Violeta Milošević i Stevan Tontić (foto: Dragan Krunić)
Violeta Milošević i Stevan Tontić (foto: Dragan Krunić)
18.09.2018, 13:51

Stevanu Tontiću uručena nagrada "Ljubomir P. Nenadović"

č: | fb:

Nagrada "Ljubomir P. Nenadović" za najbolju putopisnu knjigu na srpskom jeziku u 2018. godini uručena je danas u Brankovini ovogodišnjem dobitniku književniku Stevanu Tontiću za delo "Ta mjesta".

 

Pesnik, esejist, putopisac, prevodilac Stevan Tontić je na uručenju nagrade u rodnom mestu slavnog srpskog književnika i putopisca rekao da se kao dobitnik nagrade koja nosi ime "Ljubomir Nenadović" oseća veoma počašćenim.

 

"Primajući ovaj neočekivani dar, zahvaljujem članovima žirija na njihovoj odluci i valjevskoj Matičnoj biblioteci Ljubomir Nenadović koja nagradu dodeljuje. Ovo je za mene posebno lep dan u Brankovini, koja se, uz Nenadoviće, diči kao rodno mesto i najveće srpske pesnikinje", rekao je Steva Tontić.

Stevan Tontić

Stevan Tontić (Foto: Dragan Krunić)

Ne ističući sebe i svoje delo u prvi plan, na svečanosti u Brankovini, govorio je o ocu i sinu, a "retki su slučajevi da najbliži srodnici ostave tako značajan trag u jednoj književnosti kakav su u srpskoj književnosti ostavili prota Mateja i Ljubomir Nenadović".

 

"Protini memoari predstavljaju jedinstveno važno svedočanstvo jednog od vodećih ustanika protiv turske vlasti, a Ljubomirova putna pisma iz evropskih zemalja učinila su da putopisni književni žanr dobije i kod Srba na popularnosti i ugledu. Pri ponovljenoj lektiri njegovih Pisama iz Italije i Pisama iz Nemačke otkrio sam koliko je Nenadović bio na visini svog vremena, otvoren, demokratičan, kritički nastrojen, duhovit, ukratko – moderan prosvećeni duh u svakom pogledu", rekao je ovogodišnji dobitnik nagrade "Ljubomir Nenadović".

 

Priznanje, ustanovljeno 2014. godine, dodeljuje valjevska Matična biblioteka "Ljubomir Nenadović", a odluku o ovogodišnjem laureatu jednoglasno je doneo žiri u sastavu: prof. dr Radivoje Mikić (predsednik), prof. dr Mihailo Pantić sa Filološkog fakulteta u Beogradu i Vladimir Šekularac, bibliotkar savetnik.

 

Žiri smatra da je "Stevan Tontić, polazeći od bolnog ličnog  iskustva i dramatičnog egzistencijalnog statusa, u knjizi Ta mjesta opisao i posetu razrušenom i spaljenom zavičaju i lutanja po Evropi, sa jedinstvenim ciljem - da pokaže kako se tragična istorija  upisuje u život pojedinca i kako menja i njegov status među ljudima, ali i njegov odnos prema pesničkoj umetnosti kojoj služi. Koristeći svoje zavidno književno umeće, Stevan Tontić je ispisao dragocena svedočanstva o jednom vremenu, pokazujući da pravi pesnik svaki oblik stvarnosti sa kojim se suočava doživljava dublje i dramatičnije od drugih ljudi". 

Svečanost u Brankovini

Svečanost u Brankovini (Foto: Dragan Krunić)


Stevan Tontić je rođen 1946. godine u Grdanovcima kod Sanskog Mosta. Završio je studije filozofije sa sociologijom u Srajevu. Pre rata bio je urednik u izdavačkoj kući. Posle višegodišnjeg egzila u Nemačkoj (1993 - 2001) vratio se u Sarajevo, gde je živeo kao samostalni književnik, da bi se u proleće 2014. nastanio u Novom Sadu.
 

Nagrada "Ljubomir Nenadović" dodeljuje se od 2014. godine. Do sada su je dobili: Milisav Savić, Radmila Gikić Petrović, Ljubomir Simović i Laslo Blašković.
 

Aktuelno

 (foto: )
U petak i u Valjevu Pre 4 sati 31 minuta

Zastani Srbijo - "15 minuta za 15 života"

Koalicija "sVAanuće" poziva da se u petak, 22. novembra u 11 časova i 52 minuta, svi pridruže akciji "15 minuta za 15 života". Akcija je planirana u centru Valjeva, na raskrsnici ulica Vuka...