Radovi na dogradnji postojeće hale (foto: Drgana Nedeljjković)
15.10.2015, 11:52
Ub dobija fabriku eko briketa
Beogradsko preduzeće „Lađar transport“ planira da do kraja novembra na Ubu otvori fabriku za proizvodnju eko ugljenih briketa. Reč je o investiciji vrednoj oko 1,5 miliona evra, koja će u startu obezbediti 90 novih radnih mesta. Pogon se nalazi u prostoru nekadašnjeg „Termoelektra“, gde jedan broj već zaposlenih radnika uređuje fabrički krug, poslovne prostorije i halu, u kojoj će biti smeštene mašine za proizvodnju, isključivo namenjenu izvozu.
Prema rečima Ranka Šćekića, budućeg direktora fabrike briketa, u ogranak na Ubu preduzeće „Lađar transport“ do sada je uložilo 800.000 evra sopstvenih sredstava, od čega 150.000 u sređivanje objekata. Pored postojeće, gradi se i nova hala površine 800 kvadrata sa savremenom linijom za pakovanje, u kojima će tokom novembra biti montirane sve mašine. Oprema je nabavljena u Kini, dok će osnovnu sirovinu za eko brikete – ugljenu situ, obezbeđivati Rudarski basen „Kolubara“. Planirani proizvodni kapacitet je 25 tona tog energenta na sat i radiće se u tri smene tokom čitave godine. Šćekić naglašava da će zaposleni „osim prosečnih i malo više od prosečnih ličnih dohodaka“, imati i topli obrok u fabričkoj menzi. Namera investitora je da do narednog leta proširi proizvodnju, što će omogućiti zapošljavanje još oko 30 radnika.
"Fabrika je jedinstvena u Evropi što se tiče proizvoda, jer će proizvoditi ekološki ugljeni briket po svetskim i EU standardima, sa maksimalno 0,79 posto sagorivog sumpora, a u Evropi je dozvoljeno jedan posto. Prednost naše tehnologije je što osnovnu sirovinu nabavljamo iz „Kolubare“, a sirovina je nus proizvod tog preduzeća i stvara velike ekološke probleme Srbiji. To je takozvana ekološka bomba i mi od tog ekološkog lošeg materijala pravimo ekološko čvrsto gorivo prve kategorije u rangu čvrstih goriva. Pored osnovne sirovine, ugljene site iz taložnika, postoje još tri sirovine i sve su organskog porekla. Plasman proizvoda biće sto posto izvozni i imamo dosta potencijalno zainteresovanih kupaca iz inostranstva za naš proizvod, koji je deficitaran na evropskom tržištu, jer i ono malo što se proizvodi u okolnim zemljama, kao što su Bugarska i Rumunija, to je sa preko 3,5 posto sumpora. Naša ciljna grupa je industrijska proizvodnja, pošto ćemo imati jako veliki kapacitet – jedan šleper eko briketa na svaki sat, dok u drugoj fazi, a ja se nadam da će to biti do juna sledeće godine, planiramo da uvedemo i pakovanje u manje džakove za individualne kotlarnice i otvorimo dodatnih tridesetak novih radnim mesta. Na žalost, postojeći objekat 'Termoelektra' morali smo da uzmemo u zakup, pošto je to preduzeće u stečaju, ali s obzirom na to da smo mnogo uložili u njegovo sredjivanje i opremanje, naša je želja da ga otkupimo. Kada se završi stečajni postupak, nadam se da ćemo imati prioritet pri kupovini, kaže Ranko Šćekić o tehnologiji, tehničkim karakteristikama proizvoda i planovima fabrike eko briketa na Ubu. On dodaje da 'Lađar transport' veliku zahvalnost duguje predsedniku opštine Ub Darku Glišiću, jer bez njegove podrške i pomoći ne bismo došli ovde, kao i Nacionalnoj službi za zapošljavanje Valjevo koja nam je izašla u susret dodelom subvencionisanih sredstava za jedan broj novootvorenih radnih mesta", kaže Šćekić.
Investicija od koristi za opštinu i državu
Povodom najavljenog otvaranja, buduću fabriku eko ugljenih briketa posetili su Darko Glišić i direktor valjevske NSZ Mihailo Milutinović i istakli da se jedan složen i zahtevan projekat uspešno privodi kraju.
Uz podsećanje da je sredinom septembra zvanično počela sa radom i fabrika ugljenih briketa u Murgašu, prvi čovek ubske opštine izrazio je i zadovoljstvo zbog dolaska još jednog investitora u Tamnavu.
"Jedno od naših obećanja bilo je da polako privredu podižemo na noge i da ljude upošljavamo, i mi to radimo. Samo u Murgašu i ovde, na Ubu, biće zaposleno 130 radnika, a ovo nije poslednja fabrika koju ćemo otvoriti. Zahvaljujući Ranku Šćekiću, kao vrlo korektnom čoveku koji se odlučio za opštinu Ub i opredelio velika sredstva da uloži, i direktoru Mihailu Milutinoviću koji je podržao ovaj projekat, uspeli smo da napravimo jednu zdravu konstrukciju i dobru investiciju. Put iza nas je bio dug, naporan i težak, jer nije lako ponovo pokrenuti proizvodnju i fabriku koja je upropašćena iščupati iz zaborava. Krug 'Termoelektra' je bio obrastao u korov, pogon zapušten i podatak da je odavde odvezeno 157 kamiona smeća govori u kakvom se stanju objekat nalazio. Sada, kada pogledam iza sebe, vidim da ni taj put ni trud nisu bili uzaludni, a zadovoljstvo će biti potpuno kada svih 90 novih radnih mesta bude popunjeno i krene proizvodnja. To je veoma korisno za Ub i našu opštinu i podsticaj je svima nama koji živimo ovde da još predanije radimo", izjavio je Glišić.
Nacionalna služba za zapošljavanje Valjevo odobrila je fabrici eko briketa subvencije za otvaranje 35 novih radnih mesta, u ukupnom iznosu od 5,5 miliona dinara i na taj način podržala projekat velikog potencijala, rekao je direktor te institucije Mihailo Milutinović.
"Videli smo sav potencijal ovog projekta, shvatili smo da nešto što predstavlja problem može biti prednost i da, uslovno rečeno, za smeće možemo dobiti devize, a osnovni prioritet naše Vlade je da imamo dobre spoljnotrgovinske bilanse. Ovo je projekat koji treba da služi za primer jer doprinosi i ravnomernom razvoju Srbije i, imajući u vidu sve te činjenice, Nacionalna služba za zapošljavanje ga je zdušno podržala, a ja se nadam da ovde nije kraj. U Beogradu, u našem Upravnom odboru, takodje su videli sav potencijal ovog posla i duboko sam ubedjen da ćemo partnerski nastaviti da podržavamo ne samo njega, nego će i svi drugi kvalitetni projekti, pre svega izvozno orijentisani, uvek imati punu podršku države, a samim tim i Nacionalne službe za zapošljavanje", kazao je Milutinović.
Dodeljena sredstva namenjena su za novo zapošljavanje teško zapošljivih kategorija, u ovom slučaju radnika do 30 i preko 50 godina na period od dve godine.