Mališani u baštenskim poslovima (foto: Foto arhiva Vrtica)
17.06.2018, 10:40
Ubski mališani bave se organskim baštovanstvom
Mališani iz Predškolske ustanove "Ub" i njihovi vaspitači ubrali su i pojeli prvu turu povrća iz svoje "dobre bašte", koju su sredinom aprila posejali u dvorištu Vrtića po svim principima organske proizvodnje.
Osim što su učestvovali u procesu setve krompira, mrkve, zelene salate, rotkivice, blitve, luka, paprike, paradajza i jagoda, biljke svakodnevno zalivaju, uništavaju korov, pleve, sa puno interesovanja i ponosa neguju i održavaju, pa plodovi njihovog truda dobro napreduju.
Između četiri tople leje sa povrćem, posejali su začinsko bilje-bosiljak, ruzmarin, lavandu, nanu i žalfiju, ali i čuvarkuću i cveće, a sami prave i kompost od ostataka voća i povrća iz kuhinje i koriste ga kao organsko đubrivo za biljke i oplemenjivač zemljišta.
Prve vrtlarske korake deca su napravila zahvaljujući "Azbuci dobrih navika", pilot programu Fondacije "Novak Đoković", koji se sprovodi u svega tri odabrana Vrtića u Srbiji, među kojima je i ubski. Program ima za cilj da pruži podršku u ranom razvoju dece kroz rad na pravovremenom usvajanju zdravih navika i u njega je uključeno 35 roditelja sa svojom decom, dva kuvara, vaspitačice Jelena Urošević, Gordana Jakovljević, Nataša Banović i Gordana Stajčić, dok je koordinator projekta Nevenka Dragićević, sestra na preventivnoj zdravstvenoj zaštiti u Predškolskoj ustanovi. Ona kaže da su se prijavili za projekat jer žele da deca od malena stiču svest o značaju pravilne ishrane, koja će im pomoći da u kasnijim godinama ostanu zdravi.
- Takođe je veoma važno da kao mali shvate da kada nešto rade, sade, gaje i neguju, na kraju mogu i ubirati plodove svoga truda, što kod njih podstiče i odgovornost. Lepo je gledati te male ruke kako se guraju oko leja, pleve i zlivaju, istovremeno istražujući, otkrivajući i učeći o prirodnim procesima na jedan kreativan i njima zanimljiv način. Značajan aspekat ovog projekta je i edukacija vaspitača i roditelja o organskoj proizvodnji, kako bi dalje prenosili deci stečena znanja i iskustva, a možda i sami posejali svoju eko baštu - napominje Nevenka Dragićević.
Paralelno sa uspostavljanjem modela "dobre bašte", u okviru projekta realizuju se i edukativne radionice kuvanja za decu i roditelje, gde učestvuju i vaspitači i kuhinjsko osoblje. Osmišljene su kao zajedničko vreme, pre svega dece i roditelja, koji imaju priliku da razvijaju svoju kulinarsku kreativnost uz zabavu, druženje i usvajanje novih znanja o zdravoj ishrani, a na kraju I da konzumiraju obroke delom pripremljene i od organskog povrća iz svog vrta.
Svakoj radionici prethodi predavanje za roditelje i vaspitače o kvalitetnoj ishrani i njenim osnovnim načelima, značaju formiranja pravilnih navika, posledicama nezdrave ishrane, alternativnim vidoviva ishrane i sličnim temama.
Realizaciju projekta "Azbuka dobrih navika" u ubskom Vrtiću, Fondacija Novaka Đokovića podržala je kroz obezbeđivanje organskog semena i svega ostalog potrebnog za formiranje i održavanje eko bašte, potom kuhinjskih aparata, kao što su blender, sokovnik, daske za seckanje, posuđe, escajg i uniforma za decu i roditelje.
Partneri na projektu su GIZ, "Serbia Organika" (predavanja za roditelje i vaspitače i radionice kuvanja), Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" (predavanja za roditelje), a zavnično je podržan i od strane Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Prema rečima Nevenke Dragićević, nakon realizacije projekta, koji se završava u septembru, Predškolska ustanova planira da iskoristi stečeno znanje, tako da će i sledeće godine u svom dvorištu imati baštu sa mnogo organskog povrća.