"Liče" na Gradimira Stojkovića i Šabana Bajramovića (foto: Dragana Nedeljković)
20.08.2014, 17:44
Teatar čudesa Dušana Rajšića
Kako od iznošene obuće može da se napravi umetnička kreacija, Ubljanima otkriva lazarevački akademski vajar Dušan Rajšić na izložbi koju je nazvao „Čizma glavu čuva, šubara je kvari”. Postavka u Galeriji „Sveti Luka” objedinjuje skulpture iz ciklusa „Od stare cipele do pozorišne lutke” i „Strašila”, nastale u okviru Rajšićevog edukativno-kreativnog projekta „Reciklažom do umetničkog dela”. Odbačenim i iskorišćenim predmetima, daroviti i maštoviti autor je udahnuo nov život, oblikujući ih u živopisne lutke, koje predstavljaju jedinstvene karikaturalne portrete. Iako, kaže, nikada nije počeo da pravi lutku sa namerom da njena glava od cipele, patike, sandale ili čizme podseća na lik određene osobe, neke od njih neodoljivo „liče” na Džimija Hendriksa, Princa, Dejvida Bouvija i Šabana Bajramovića. Njegovom komično-satiričnom teatru čudesa pripada i ciklus „Strašila”, svojevrsni omaž našim najboljim dečijim piscima, među kojima su Pero Zubac, Dobrica Erić, Gradimir Stojković,... Ove velike lutke umetnik je napravio za tradicionalni lazarevački Festival humora za decu.
Cipele koje gutaju sneg
Rođen pre 44 godine u Gospiću, gde je i odrastao, Rajšić je zbog ratnih sukoba u Hrvatskoj morao da pobegne iz zavičaja. Tada se i začela ideja o cipeli kao umetničkom predmetu.
- Došao sam u cipelama koje su bile uništene, odlepljivao se đon, i vrlo je bilo nezgodno ići po snegu u tim cipelama. One su gutale taj sneg i uvek imale neku svoju priču. I od tada je ta ideja cipela – glava, cipela - lutka i na kraju cipela – skulptura. Osim toga, ovako se dodvoravam deci, jer sa njima radim edukativno-kreativne radionice, što im se sviđa. Kada uzmemo u obzir koliko nam je zagađen životni prostor, onda dođemo do toga da to što zagađuje možemo iskoristiti u edukativne programe, možemo pretočiti u umetničko delo, napraviti igračku ili predmet koji se može koristiti u lutkarskom pozorištu. Nisam ja izmislio taj put, reciklažna umetnost odavno je poznata, ali mi je bilo zanimljivo da krenem u tu priču, odnosno olakšam sebi, jer staza je već utabana u onom snegu. A toliko je inspirativna, da se čovek čitavog života može njome baviti i za mene predstavlja pravi užitak - kaže autor izložbe, koji je za godinu dana prikupio oko 2000 starih cipela i sa predškolskom i decom ometenom u razvoju napravio preko 500 lutki i strašila.
Dušan Rajšić je studije vajarstva započeo na Akademiji likovnih umetnosti u Zagrebu 1990, a diplomirao na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu 1996. godine. Član je ULUS-a i urednik programa Centra za kulturu u Lazarevcu. Istraživač sa svestranim likovnim darom, Rajšić sa podjednakom posvećenošću i marljivošću vaja figure u terakoti, bronzi i vosku, slika, crta, bavi se pozorišnom scenografijom i kostimom, autor je nekoliko spomen obeležja. Opčinjen Don Kihotom, napravio je na hiljade crteža, slika i skulptura tužnohumornog viteza od Manče. Izlagao je na više samostalnih izložbi, a dela mu se nalaze u mnogim privatnim kolekcijama.