Porodica Mitrović (foto: Milica Lukić)
30.10.2018, 15:14
Mitrovići iz Koceljeve spreme 3.000 tegli zimnice
U Koceljevi se povrće u plastenicima proizvodi na više od 500 hektara i na još stotinu hektara na otvorenom. U toj opštini ima i oko 450 stabala šljive. Proizvodnja zimnice, voćnih rakija i sokova velika je šansa za zaradu. Upravo od toga žive mnoga domaćinstva u ovom kraju.
Da sajmovi, kao i razne privredne i turističke manifestacije, mogu biti lak put do tržišta za poljoprivredne proizvode, uverila se i Slavica Mitrović iz Koceljeve. U čast voću i povrću, na ovogodišnjem Festivalu zimnice u Koceljevi, ponosno je izložila šarene teglice pune i slatkog i slanog.
Priča nam da je ove godine pripremila oko 3.000 teglica različite zimnice. Ajvar je kaže, i najprodavaniji. Potom kiseli i pikant krastavčići. Napominje i to da voli da pravi somborku papriku punjenu feta sirom u maslinovom ulju začinjenu mediteranskim začinima.
Zimnica je kako kažu, postala simbol ovog kraja.
Slavica nam otkriva i tajnu u proizvodnji ovog ukusnog delikatesa. Kaže da je potreban feta sir, sveže papričice koje se operu i pažljivo očiste od semenki. Zatim se napune sirom i dodaju se začini, potom se naliju maslinovim uljem i pasterizuju.
- Kod nas je proizvodnja od semenke do teglice. Veliki deo proizvodnje svodi nam se na paprike i to je negde tri tone različitih sorti. Dve tone preradimo u ajvar od čega dobijemo 600 tegli. Sve što proizvedemo završi u teglama i flašama. Od tradicionalnog srpskog ajvara i kuvanog paradajza do likera od aronije, divlje ruže i šumskih jagoda, priča nam Slavica.
Dodaje i da se ove jeseni dosta traži liker od šumskih jagoda ali da je potrebna veća količina ploda za jednu flašu ovog likera.
Prema rečima stručnjaka, sorte šumske jagode spadaju u stalnorađajuće. Ukoliko se redovno održavaju, zalivaju i prihranjuju, mogu davati cvetove i plodove tokom cele godine. Pošto je ona mala biljka, u jednoj saksiji određene veličine može biti dve ili tri godine. Nakon toga, kada biljka ispuni saksiju, može se izdeliti na više delova i na taj način dobiti nove biljke. Izuzetno je otporna na mraz i hladnoću, pa se tako tokom cele godine može držati i na terasi.
Srbija godišnje izveze oko 50 tona ovog voća, iako su zahtevi stranaca mnogo veći. Za kilogram ovog ukusnog šumskog ploda prodavci traže i do 1.000 dinara. Pojedine firme iz zemalja EU godišnje traže od 15 do 20 tona ovih jagoda.
Napominje i da prerada voća i povrća zahteva vreme, a posebno ako se radi od sopstvenog iz svoje bašte. Proizvodnju su započeli na 30 ari, da bi danas, kao veliki proizvođači, ubirali znatno veću količinu povrća.
- Brojne tegle i ne dočekaju festival. Mnogi koji su je već probali, zimnicu čekaju brzom poštom. Imali smo porudžbine i iz inostranstva. Trudimo se da svim kupcima izađemo u susret – priča nam Slavica.
Više od 40 domaćinstava u Koceljevi bavi se proizvodnjom zimnice. Većini je to jedini izvor prihoda, zato uskoro planiraju da osnuju i udruženje.