Cvće na spomen groblje iz Prvog svetskog rata (foto: Kolubarske.rs)
Cvće na spomen groblje iz Prvog svetskog rata (foto: Kolubarske.rs)
11.11.2021, 11:02

Dan primirja u Prvom svetskom ratu

č: | fb:

Dan primirja u Prvom svetskom ratu, u spomen na sve nevino stradale u Srbiji, je državni praznik i obeležava se širom zemlje nizom manifestacija.

 

U Valjevu su u 11.00 časova na Novom groblju predstavnici Vojske Srbije i grada Valjeva položili cvće na spomen groblje iz Prvog svetskog rata. U ime Grada cveće su položili predsednica Skupštine grada dr Snežana Rakić i njen zamenik Viktor Mićić.

 

"U Prvom svetskom ratu srpska vojska je dala nemerljiv doprinos, i na ovom mestu mi danas odajemo priznanje, prvenstveno, našim precima koji su u Velikom ratu dali svoj život i postavili temelj nove slobodne Srbije", rekao je Mićić.

Delegacija grada Valjeva

Delegacija grada Valjeva (Foto: Kolubarske.rs)

 

Delegacija Vojske Srbije

Delegacija Vojske Srbije (Foto: Kolubarske.rs)

Dan primirja u Prvom svetskom ratu obeležava se u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine, kada je u Francuskoj, u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, potpisano primirje u Prvom svetskom ratu. Primirje, koje je bilo na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju, 28. juna 1919. godine, obeležava se u svim zemljama koje su potpisale sporazum. 

 

U Srbiji je 11. novembar neradan dan, a praznik je prvi put zvanično obeležen 2012. godine, na osnovu izmena Zakona o državnim i drugim praznicima koje je Skupština Srbije usvojila krajem 2011. godine.

 

Cvet "Natalijina ramonda"

 

Kao glavni motiv za amblem ovog praznika koristi se cvet Natalijina ramonda, a ovu biljku je 1884. godine u okolini Niša otkrio doktor Sava Petrović, dvorski lekar kralja Milana Obrenovća.

 

Reč je o endemskoj vrsti zapadnog Balkana, a osim u Srbiji, raste samo u Makedoniji i Grčkoj. Nalazi se na spisku retkih, ugroženih i endemičnih biljaka Evrope, a u Srbiji je strogo zaštićena vrsta.

 

Ono što čini ovu biljkom specijalnom jeste da čak i kada se potpuno osuši, Natalijina ramonda može ponovo da oživi kada se zalije. Zato se često koristi ovaj cvet kako bi se pronašla simbolika sa srpskim narodom i vojskom koja je tokom Prvog svetskog rata pretrpela ogromne gubitke ali je uspela da se uzdigne i da veliki doprinos u savezničkoj pobedi nad Nemačkom i Austro-Ugarskom. 

 

Aktuelno

Hram Vaskrsenja Hristovog (foto: Kolubarske.rs)
Praznik Pre 1 dan 3 sati

Danas je Veliki petak

Svi hrišćani danas obeležavaju Veliki petak, dan koji simbolizuje stradanje Isusa Hrista i njegovo raspeće na krstu na Golgoti. Veliki petak se smatra najtužnijim danom hrišćanstva.

Vaskršnji bazar  (foto: Kolubarske.rs)
Na Gradskom trgu 17.04.2025

Vaskršnji bazar – Radost na dar

Na Gradskom trgu u toku je Vaskršnji bazar koji traje do 19. aprila, svakog dana od 10 do 22 časa. Na tezgama su izloženi domaći proizvodi, rukotvorine, unikatni pokloni, slatkiši......