Spomen soba Udruženja boraca (foto: Đorđe Đoković)
06.10.2014, 12:56
Odbijaju medicinsku pomoć
Ratni veterani iz nekoliko gradova Srbije, koji drugu sedmicu štrajkuju glađu u Valjevu, odbijaju medicinsku pomoć. Oni su i danas, posle pres konferencije, vratili ekipu Hitne pomoći Doma zdravlja. Dežurni lekar je ocenila da su štrajkači, koliko je mogla da vidi, u lošem stanju. Na pitanje Kolubarskih.rs, da li dolaze po pozivu ili po službenoj dužnosti, pomalo nesigurno je rekla – i po pozivu i po službenoj dužnosti. Nije bila najsigurnija u kojoj situaciji lekar može da postupi mimo volje pacijenta, ali je bila sigurna u to da se u tim situacijama pomoć može ukazati samo u bolničkim uslovima.
Izveštači sa današnje pres konferencije takođe su se mogli uveriti u to da su štrajkači glađu u veoma ozbiljnoj zdravstvenoj situaciji. U njihovo ime, po pravilu, oglašava se Ljubomir Bradić, koji je u nekoliko navrata tokom davanja izjave imao nagon za povraćanjem ali mu to nije polazilo za rukom. Ostali su spavali ili su bili u somnolentnom (pospanom) stanju, svi su ležali na dušecima u spomen-sobi Udruženja boraca ratova u SFRJ od 1990-1999. godine.
Bradić je novinare izvestio da lekarsku pomoć odbija i Velimir Milošević iz Kruševca, koji je krajem prošle sedmice ekserom zakucao na levi dlan zakucao daščicu sa poruku premijeru Aleksandru Vučiću: „Hvala ti, Vučiću za brigu o borcima“. Tokom noći, Milošević je imao jake bolove, kaže Bradić, ali nije išao u bolnicu, pa se „posle dva brufena malo smirio“.
Bradić je najavio da će se tokom dana dvojica učesnika vratiti svojim porodicama – jedan zbog toga što na tom insistiraju njegovi ukućani, a drugi je neženja pa ne bi imalo smisla da umre bez poroda. U štrajku glađu „do smrti“ ostaju četvorica ratnih veterana.
Štrajkači glađu su danas poručili ministru za rad i boračka pitanja Aleksandru Vulinu kako ih je njegova partija 1990-tih pozvala u rat, a on sada veruje drugima pa njih optužuje da su željni medijske pompe i da kucaju na otvorena vrata. Pri tome su pokazali nacrt Zakona o bortačko-invalidskoj zaštiti Srbije u kojoj je mnogo toga drugačije definisano nego što to Vulin tvrdi.
Od Vulina je zatraženo da dokaže ko je, kako i kada kupovao glasove učesnika ratova u SFRJ od 1990. do 1999. godine.
Bradić je takođe kazao kako će od danas „samo službeno komunicirati“ sa predsednikom Gradske skupštine Mihailom Jokićem, koji nije našao za shodno da ih poseti, te da gradonačelnik Stanko Terzić ima mogućnost da ih danas poseti. U protivnom, on će, kao odbornik GG Pobeda, i sa Terzićem ubudće službeno komunicirati.
Štrajkači traže da ih poseti premijer Vučić kako bi ga upoznali sa problemima boračke populacije. Njihovi osnovni zahtevi su donošenje Zakona o boračko-invalidskoj zaštiti, uredbe o obaveznom zdravstvenom osiguranju ucesnika ratova 1990-1999, prednost u zapošljavanju dece boraca, invalida i poginulih veterana, kao i obećanu isplatu ratnih dnevnica.
Kada je naš fotoreporter, u vreme pres konferencije zauzet drugim redakcijskim obavezama, pokušao da načini nekoliko fotografija štrajkača glađu, sva vrata na ulazima u Udruženje boraca u Karađorđevoj bila su zaključana.
Poslednja vest
Dejan Erac u bolnici
Ratni veteran, štrajkač glađu Dejan Erac iz Vrnjačke Banje hitno je tokom popodneva prebačen u bolnicu. Njemu je pozlilo, imao je temperaturu i krvni pritisak 230 sa 120 milimetara živinog stuba, što je posledica neuzimanja hrane i vode. Uz to, Erac ima problema i sa koksaki virusom.