Kamenolom Podbukovi (foto: Dragić Tomić)
Kamenolom Podbukovi (foto: Dragić Tomić)
29.07.2024, 07:01

Priroda nije ničija prćija

č: | fb:

Prirodu nismo nasledili već pozajmili od budućih generacija... Pa kako se ponašamo prema prirodi, prirodnim resursima...?

 

- Privatne šume na Medvedniku su skoro opustošene, i ne samo na Medvedniku, slična je siuacija u celoj Srbiji, a onda nam nije jasno kako se javljaju poplave... Pa, priroda naplaćuje, i to sa kamatom.

 

- Šest kamenoloma na malom prostoru, Prijezdić, Ravnje (dva), Podbukovi, Robaje, Bačevci..., pa koliko još kamenoloma na drugim mestima i svakim danom ih je sve više...Trajno devastiranje površina, rekultivacija postoji samo u Zakonu.

 

- Valjevske planine prostornim planom predviđene za zaštitu, a geološka istraživanja i na Medvedniku i Jablaniku i Povlenu...

 

- Bespravna eksploatacija sige-bigra na Taorskim Vrelima čak i na javnoj površini, a Taorska vrela niti su zaštićena niti imaju upravljača...

 

https://zzps.rs/wp/pdf/%D0%A2%D0%B0%D0%BE%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0%20%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%B0.pdf

 

- Petničko vrelo snage preko 100 litara vode u sekundi presušilo, stručnjaci kažu nije priroda u pitanju. Nepoznato je da li je Petnička pećina zaštićena. Na sajtu Zavoda za zaštitu prirode piše da je upravljač AD "Sloga" koja je davno otišla u stečaj.

https://zzps.rs/wp/pdf/Petnic%CC%8Cka%20pec%CC%81ina.pdf

 

- Pa i na Divčibarama i ono što ima šuma pretvra se u placeve i gradi, gradi... Fekalije se izlivaju u potoke pa i u Crnu Reku, a odatle i u reku Gradac. Građevinski i drugi otpad, a ima i opasnog otpada, odlaže se svuda....

 

- I, umalo da zaboravim, istraživanje litijuma gde za eksploataciju postoje svetska iskustva koja ukazuju šta ostaje posle eksplatacije litijuma.

 

I mogao bih da nastavim još puno toga.

 

Sve ovo nisu nečiji tuđi problemi, ovo se tiče svih nas, a svi problemi su rešivi, edukacija i objektivno informisanje, jasno definisani propisi u interesu naroda i rigorozna kaznena politika. Ili, po glavi i po džepu!  I, to je to. Da li Nemcu ili Austrijancu pada na pamet da krade šumu...

 

Treba imati na umu da je svaka vlast servis i da su ih građani izabrali i da ih građani plaćaju... Samo ih naterati da rade svoj posao u inetersu naroda, a ne u ličnom interesu. I političari se drže principa "održivosti", ali ne što se tiče prirodnih resursa već ostanka na vlasti ili dobijanja vlasti i to im je prioritet. A što se tiče razvoja  direktno je matematički uslovljen brojem glasova. Njihova dugoročnost sagledavanja i rešavanja problema je četiri eventualno osam godina, koliko traju mandati i što bi njih interesovale buduće generacije.

 

Ekološka udruženja i druga trebalo bi da daju primer ostalim građanima za početak da se javno oglase da podržavaju inicijativu u vezi sa donošenjem Zakona kojim se zabranjuju geološka istraživanja i eksploatacija bora i litijuma u Srbiji.

 

Ovo je prvi korak, a sledeći bi trebalo da bude da za sva geološka istraživanja kao i eksploataciju mineralnih sirovina saglasnost MORA dati lokalna samouprava, a ne da ovi iz Beograda daju pravo za eksplataciju pa kamenolom do kamenoloma, što zasigurno nije u interesu lokalne zajednice već samo pojedinaca.

Ili, možda nisam u pravu....

 

Priču nastavite u komentarima, ali pokušajte se držati teme.

 

Predsednik Gljivarskog društva Valjevo

Diplomirani inženjer šumarstva

Dragić Tomić

Aktuelno

 (foto: )
Glas naroda Pre 7 sati 6 minuta

Da li verujete današnjim graditeljima? (VIDEO)

Navršilo se mesec dana od stravične nesreće u Novom Sadu, kada je pri padu nadstrešnice na Železničkoj stanici život izgubilo 15 osoba, dok se dve još uvek nalaze na lečenju sa zadobijenim...