Odbornici koalicije sVAnuće (foto: Kolubarske.rs)
Odbornici koalicije sVAnuće (foto: Kolubarske.rs)
18.08.2024, 06:11

Nadležno nenadležni Gvozdenović i strah od činjenica

č: | fb:

Nakon sednice Skupštine grada, koja je bila zakazana za petak, 16. avgust, na zahtev opozicione odborničke grupe "sVAnuće - Ujedinjeno Valjevo može", a koja nije održana jer vladajuća koalicije okupljena oko Srpske napredne stranke nije usvojila dnevni red sa samo jednom tačkom - "Donošenje Deklaracije o zabrani istraživanja, eksploatacije i prerade ruda bora i litijuma na teritoriji grada Valjeva", saopštenjem za javnost oglasila se koalicija sVAnuće.

 

Saopštenje prenosimo u celosti.

 

U strahu su velike oči, kaže narodna poslovica. Jasno je da se vladajuća većina uplašila, ne samo da glasa za deklaraciju, već i da se u Skupštini grada Valjeva čak i govori o opasnostima od otvaranja rudnika litijuma i bora na području Valjeva.

 

Uplašili su se da na sednici Skupštine grada neće umeti da odgovore na brojne činjenice o opasnosti od otvaranja rudnika koje su odbornici naše koalicije planirali da iznesu kako bi obrazložili potrebu da se jedna takva deklaracija donese. Svoj strah su tako pokušali da uviju u tradicionalno birokratsku oblandu nenadležnosti. Uz sve to, gradonačelnik Lazar Gojković nije ni bio na sednici što dodatno govori o tome koliko su naprednjacima važni građani i njihova opravdana zabrinutost zbog otvaranja rudnika.

 

Podsećamo građane da smo se u tekstu deklaracije zatražili da Skupština grada Valjeva da negativno mišljenje i ne usvoji prostorne planove ukoliko u njima bude predviđeno istraživanje, eksploatacija i prerada ruda litijuma i bora na teritoriji Valjeva. Ovu nadležnost Skupštini grada Valjeva daje Zakon o lokalnoj samoupravi u članu 32, kao i Statut grada Valjeva u članu 37. Da je ovo pitanje važno i u nadležnosti lokalne samouprave, govori i činjenica da su građani zajedno sa odbornicima opozicije u Loznici protestovali 25. jula ove godine zbog najave da bi Skupština grada Loznica mogla da usvoji Prostorni plan posebne namene za projekat "Jadar". Dakle, tražili smo samo ono za šta je i naša lokalna samouprava u potpunosti nadležna.

 

U deklaraciji smo još tražili i da Skupština grada Valjeva od Vlade Republike Srbije i nadležnog Ministarstva rudarstva i energetike zatraži da se ukinu svi dalji istražni geološki radovi na otkrivanju ruda bora i litijuma na teritoriji Valjeva. Koji zakon ovo ne dozvoljava? Nije li dužnost grada Valjeva da štiti interese svojih građana koji su očigledno zabrinuti zbog opasnosti koja se nad nama nadvila?

 

Takođe smo tražili da se svi gradski zvaničnici, organi i službe, kao i javna preduzeća čiji je osnivač Grad Valjevo ne učestvuju u bilo kakvim aktivnostima koje se odnose na ili doprinose istraživanju, eksploataciji i preradi ruda bora i litijuma na teritoriji Valjeva. Tražili smo da oni koji su plaćeni iz budžeta grada Valjeva rade u interesu građana Valjeva u onim poslovima za koje su nadležni.

 

Jasno je da je za sve što u predlogu deklaracije stoji lokalna samouprava u potpunosti nadležna u skladu sa Ustavom, zakonima i Statutom grada Valjeva.

 

Čuli smo još od Slobodana Gvozdenovića i da je predsednik Srbije rekao da rudnika u Valjevu neće biti. O brojnim neispunjenim obećanjima Aleksandra Vučića ćemo neki drugi put, a sada ćemo podsetiti samo na nekoliko činjenica koje potvrđuju da ovo nije tačno.

 

Na području Valjeva već duže od decenije istražne radove sa namerom da otvori rudnik litijuma i bora sprovodi kanadska firma Euro litijum Balkan. Do sada su izbušili više desetina bušotina i predvideli otvaranje rudnika nadomak Valjeva.
Zahvaljujući tome što su se građani Valjeva, meštani sela koja su pogođena istražnim radovima i ekološki aktivisti pobunili, blokirali puteve i pokrenuli i pravnu borbu, 2022. godine su zaustavljeni istražni radovi.

 

Međutim, u maju 2023. godine, kompanija Euro litijum Balkan je od nadležnog ministarstva zatražila i dobila dozvolu za hidrogeološka istraživanja na istom području sa navodnim ciljem da istraži mogućnost korišćenja geotermalne energije. Građani i ekološki aktivisti sa pravom sumnjaju da se radi tek o pokušaju ove kompanije da nastavi svoja istraživanja i da sačuva - zadrži istražno područje u valjevskom kraju da ne bi uskočio neko drugi.

 

Takođe, zašto je Rio Tinto pre samo nekoliko meseci pokušao da organizuje prezentaciju projekta "Jadar" koja je trebalo da bude namenjena "lokalnoj zajednici u Valjevu"? Na stranu to što na tu prezentaciju nisu pozvali nikoga (čak ni lokalne medije), pa su građani morali sami da dođu i da objasne da ne žele rudnik. Jasno je da je ova kompanija zainteresovana i za područje našeg grada i da je Valjevo sledeće na redu posle Jadra.

 

U izjavi Slobodana Gvozdenovića o nenadležnosti ima i jedna istina. Valjevski naprednjaci nikada i nisu bili nadležni za Valjevo. Nadležnost za upravljanje našim gradom dele Ub i Beograd. I sam Gvozdenović je svojevremeno rekao da on odgovara samo Vučiću i Darku Glišiću. Istina, Gvozdenović nije smatrao da je nenadležan kada je kao gradonačelnik pre nekoliko godina sam sebi nezakonito povećao platu koja je u tom trenutku bila veća od plata svih gradonačelnika u zemlji i čak veća od plate premijera Srbije.

 

Bio Gvozednović nadležan ili ne, rudnika neće biti!

Aktuelno