Gradac bez glavnog vrela (foto: Slobodan Ćirić)
05.09.2024, 06:45
Presušilo glavno vrelo reke Gradac
Glavno vrelo na izvorištu Gradca, desetak kilometara od centra Valjeva, nedavno je presušilo, ostali su manji izvori nizvodno, pa reka ipak teče, piše današnji Napred uz pitanje - dokle će?
Tekst o ozbiljnom problemu počinje rečenicom: "Možda će ovo nekome izgledati kao neodgovorno uznemiravanje javnosti, ali čini se da je ipak bolje javnost 'uznemiriti' na vreme nego kada već bude kasno".
Prema pisanju valjevskog nedeljnika, o presahlom vrelu javnost je prvi obavestio, preko društvenih mreža video zapisom Ognjen Krnetić, čuvar prirode u Zaštićenom području "Klisura reke Gradac".
Novinar "Napreda", Slobodan Ćirić obišao je u utorak ovu lokaciju i napravio bezmalo dramatične snimke. Tamo gde je voda preticala, sada se spotičete o golo kamenje...
Nekoliko manjih izvora ispod glavnog vrela još uvek je izdašno, pa najčistiji, najlepši i najdragoceniji valjevski vodotok, jedan od dva glavna snabdevača grada vodom za piće, još uvek teče. Značajno manji, ali još uvek teče. Dokle će, ne zna se...
Prema rečima Ognjena Krnetića, zahvaljujući tome što nekoliko manjih vrela ispod glavnog još uvek radi, Gradac ima vode, iako je to na granici ili čak ispod biološkog minimuma. "Rečna riba, pastrmka prvenstveno, za sada je u dobrom stanju, ne primećuje se da je ugrožena", rekao je Krnetić u utorak, uz napomenu da je pastrmka vrlo osetljiva na povišenu temperaturu vode i manjak kiseonika u vodi.
U gornjem toku reke vode ima znatno više nego ispod vodozahvata nadomak grada, odakle se dragocena tečnost uzima za vodosnabdevanje.
Ognjen Krnetić prenosi reči nekih meštana sela Brangović u čijem ataru je i izvorište Gradca, koji navode da je poslednji put glavno rečno vrelo presušilo davne 1954. godine, pre sedam decenija.
Kiše su potrebne, snegovi naredne zime još potrebniji, a mogli bi i ljudi odgovornijim ponašanjem malo da pripomognu - kako sami građani, tako i nadležni koji su zaduženi da procene kada je vreme za poteze kao što su, na primer, proglašenje elementarne nepogode, uvođenje privremenih mera...
Da ne ostane sve samo na novinarskom "uznemiravanju" javnosti.