Gordan Milosavljević  i Nemanja Jakovljević (foto: Kolubarske.rs)
Gordan Milosavljević i Nemanja Jakovljević (foto: Kolubarske.rs)
21.11.2024, 10:24

Svanuće: Valjevski Vodovod služi za zapošljavanje stranačkih kadrova i kampanju SNS

č: | fb:

"Na osnovu izveštaja o poslovanju JKP Vodovod Valjevo, jasno je da to preduzeće služi koaliciji Srpske napredne stranke i Socijalističke partije Srbije za zapošljavanje ljudi koji ne rade za javno preduzeće i u interesu građana Valjeva već isključivo služe za kampanju Srpske napredne stranke", rekao je Nemanja Jakovljević iz DS na konferenciji za novinare koalicije "Ujedinjeno Valjevo može-sVAanuće" na kojoj je bilo reči o poslovanju tog javnog preduzeća.

 

Gordan Milosavljević iz SSP-a rekao je da su javno-komunalna preduzeća osnovana da po najniže mogućim cenama pružaju usluge građanima, što znači da su neprofitabilna i da ne služe za zbrinjavanje partijskih kadrova. 

 

"Javo komunalno preduzeće Vodovod je u periodu od 2016. do 2023. godine za četiri godine ostvarilo dobitak od 69 miliona dinara, dok je gubitak iznosio 211 miliona dinara. Gubitak je u posmatranom periodu tri puta veći od dobitka što je apsolutno nedopustivo. U prethodnom periodu svi direktori Vodovoda su dolazili iz vladajućeg SNS-a i SPS-a. U istom periodu Vodovod je proizveo oko 10,7 miliona kubika vode za piće, ali je fakturisano svega 4,7 miliona. To znači da su gubici u mreži preko 55 posto. Vrednost ove vode koja ode u zemlju, po današnjim cenama, je 370 miliona dinara, što je preko 50 posto ukupnih prihoda JKP Vodovod. Ko plaća ove gubitke?", upitao je Milosavljević i dao odgovor da gubitke plaćaju građani Valjeva kroz cenu kubika vode.

 

Milosavljević dalje navodi da, sudeći prema izjavi direktora Vodovoda na sednici Skupštine grada, poslovodstvo zna gde nastaju gubici, ali ne preduzima ništa da se na tim deonicama vodovodna mreža rekonstruiše ili kompletno zameni. Nameće se pitanje zbog čega Vodovod to ne radi? Prema rečima Milosavljevića deo odgovornosti snosi i Grad, kao osnivač ovog javnog preduzeća, i skupštinska većina koja je postavljala direktore koji nisu znali ili nisu hteli da se bave ovim problemom. Naglasio je da je "lakše povećavati cene i izmišljati usluge nego da racionalizuju proizvdnju i smanje gubitke".

 

Govoreći o zaposlenima u ovom javnom preduzeću, naročito o odnosu broja onih koji sede u kancelarijama i onih koji rade na terenu, Milosavljević je naveo podatak, iz Izveštaja o poslovanju u ovoj godini, da Vodovod ima 234 radnika od kojih je 22 na određeno vreme.

 

"Međutim, kvalifikaciona struktura zaposlenih se promenila od 2020. godine jer je broj zaposlenih sa VSS povećan sa 38 na 47, sa 82 zaposlena sa SSS povećano je na 87, ali je smanjen broj polukvalifikovanih radnika sa 14 na dva i nekvalifikovanih sa 51 na 38. Nije ni čudo to što se direktor Vodovda žali na to da je preduzeće u 2024. godinu ušlo, kako je rekao direktor, sa nedovoljnim brojem zaposlenih na poslovima kopača i vodoinstalatera. Inače u izveštajima o poslovanju preduzeća nije navedena struktura zaposlenih po sektorima. Poslednji takvi podaci su objavljeni 2019. godine gde se navodi da je u službi opštih i pravnih poslova bilo zaposleno čak 11 NK radnika", rekao je Milosavljević i naglasio da, prema podacima o broju zaposlenih u istim preduzećima u Srbiji, valjevski Vodovod ima najviše zaposlenih, pa recimo u Vodovodu u Užicu zaposlen je 141 radnik, u Šapcu 125...

 

Milosavljević je naveo da je, pozivajući se na Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, od Vodovoda zatražio podatke o broju zaposlenih po sektorima, uključujući broj zaposlenih na određeno i neodređeno, kao i broj zaposlenih po sektorima sa VSS, SSS, VKV... Međutim, odgovor nije dobio te je uputio žalbu Povereniku za informacije od javnog značaja.

 

Nemanja Jakovljević iz Demokratske stranke je, pozivajući na Izveštaj o radu JKP Vodovod u prvih šest meseci ove godine, naveo da su potraživanja JKP Vodovod iznosila preko 431 milion dinara, ali da je naplativo samo 151 milion dinara potraživanja, dok je ostatak sporan.

 

"Imajući u vidu da prema Zakonu dugovanja zastarevaju preko godinu dana, a Vodovod vodi samo sedam sudskih sporova čija je vrednost oko 1,3 miliona dinara, pitamo zašto se dužnici ne utužuju? Koliko duguju pojedina preduzeća i pojedinci i zašto u izveštajima o poslovanju nema spiska najvećih dužnika? Da li građani plaćaju visoku cenu vode jer su određena preduzeća i pojedinci privilegovani?", upitao je Jakovljević.

 

On je podsetio da je na sednici Skupštine grada u oktobru, većinom glasova usvojen zahtev JKP Vodovod za povećanje cene usluga od 25 procenata, tako da je cena vode po novoj tarifi 145 dinara po metru kubnom sa PDV-om.

 

"Odbornici koalicije Svanuće su glasali protiv povećanja cena usluga Vodovoda, smatrajući da je zahtev neopravdan. Cene u drugim gradovima su daleko niže, recimo, uslugu Vodovoda građani u Čačku plaćaju 97 dinara, u Užicu 96, u Šapcu 114, u Loznici 121, u Novom Sadu 123 dinara... Zato se postavlja pitanje opravdanosti cene usluga JKP Vodovd Valjevo. Mislimo da je povećanje traženo da bi se otplatio kredit od 50 miliona dinara koji je Vodovod podigao u martu ove godine kako bi u prošloj godini smanjio dugovanja. Postavlja se pitanje zašto dugovi nisu smanjeni?", upitao je Jakovljević i dao odgovor - zbog toga što zarade i naknade zaposlenih učestvuju sa oko 50 posto ukupnih prihoda JKP Vodovd, a to je ekonomski neodrživo.  

 

Na osnovu izveštaja o poslovanju Vodovoda, Jakovljević zaključuje da prethodnih godina poslovodstvo nije radilo ni na racionalizaciji troškova, ni na smanjenju troškova i gubitaka, niti su pokušavali da prihodnu stranu poprave.

 

Jakovljević je direktoru JKP Vodovod postavio nekoliko pitanja: koliko je u prethodnoj godini preduzeće prihodovalo od priključenja novih zgrada na vodovodnu i kanalizacionu mrežu, kao i na koji način se priključuju novi korisnici...?

 

Ipak ima nešto i za pohvalu. Jakovljević je pohvalio to što "građani Valjeva piju jednu od najispravnijih voda u Srbiji i da oni koji rade na sistemu prerade vode rade požrtvovano, analize se redovno rade...".

 

Aktuelno

Obeleženo 150 godina (foto: www.mionica.rs)
Obeležen jubilej Pre 3 sati 20 minuta

Povodom 150 godina rada, nova stolarija za školu u Krčmaru

Osnovna škola "Vojvoda Živojin Mišić" u Krčmaru obeležila je 150 godina rada i postojanja. Škola u Krčmaru jedna je od najstarijih u valjevskom kraju. Sadašnja školska zgrada sazidana je 1901. godine.

Valjevska gimnazija (foto: Kolubarske.rs)
U Valjevskoj gimnaziji Pre 1 dan 3 sati

Veče o knjizi "Predsednici Matice srpske: razgovori"

Matica srpska i Valjevska gimnazija organizuju u sredu, 20. novembra 2024. godine u 19 časova u u Valjevskoj gimnaziji veče razgovora o knjizi "Predsednici Matice srpske: razgovori" autora Miloša...