Valjevo (foto: Kolubarske.rs)
31.12.2024, 10:09
Valjevo učestvuje u projektu "CityWalk 2.0 – Zajedno za energetski efikasnu urbanu mobilnost"
Grad Valjevo učestvuje u projektu "CityWalk 2.0 – Zajedno za energetski efikasnu urbanu mobilnost: Smanjenje intenziteta zagađenja nastalog u urbanom prevozu pružanjem podrške prelasku na aktivnu urbanu mobilnost kroz promenu izgleda ulica i putnih navika", koji se finansira iz Dunavskog Transnacionalnog programa Evropske unije – Interreg Danube, objavljeno je na sajtu Valjeva.
Projekat predstavlja nasleđe projekta "City Walk 1.0" koji je osvojio "Regio Stars" nagradu u kategoriji ZELENA EVROPA – Zelena tranzicija kao pokretač regionalnog razvoja.
Partnerstvo u projektu se sastoji od 14 organizacija iz 10 država Srednje, Južne i Istočne Evrope – Slovenija, Mađarska, Rumunija, Austrija, Srbija, Bosna i Hercegovina, Moldavija, Crna Gora, Hrvatska i Češka.
Glavni cilj projekta jeste promovisanje energetske tranzicije u sektoru transporta, drastičnim smanjenjem korišćenja energije gradskog saobraćaja, odnosno prelazak sa izuzetno energetski intenzivne (i neefikasne) mobilnosti zasnovane na automobilima, na aktivne oblike mobilnosti – hodanje i biciklizam.
Ključni elementi projekta "City Walk 2.0" su redizajn ulica kako bi se podstakla aktivna mobilnost, smanjila upotreba automobila i promenilo ponašanje građana u vezi sa putovanjima.
Najvažniji aspekt projekta su pilot akcije urbane mobilnosti koje će biti sprovođene širom gradova koji učestvuju u partnerstvu. U gradu Valjevu, pilot akcija podrazumeva reorganizaciju postojećih asfaltnih i zelenih površina u par centralnih gradskih ulica, uključujući jasno razdvajanje pešačkog i kolskog saobraćaja.
Planirano je postavljanje horizontalnih oznaka za pešačke koridore, nabavka opreme poput solarne dekorativne rasvete, solarne signalizacije, uređaja za usporavanje saobraćaja, parkinga za bicikle, urbanog mobilijara itd. Prostor će biti ozelenjen, što će doprineti smanjenju emisija ugljenika i poboljšanju mikroklime. Rezultat će biti lepše uređena, sigurnija i funkcionalnija centralna gradska zona, prilagođena potrebama pešaka i biciklista. Ova intervencija unaprediće mobilnost, povećati atraktivnost i sigurnost prostora, čime će doprineti kvalitetu života građana i turističkoj ponudi Valjeva.
Do sada, projektni tim grada Valjeva je učestvovao na dva međunarodna sastanka. Na sastanku u Beču projektni tim je imao priliku da se upozna sa primerima dobre prakse (Agencija za mobilnost grada Beča) u oblasti urbane mobilnosti i promenama putničkih navika građana, koji su uveliko doprineli smanjenju saobraćajnih gužvi i zagađenja vazduha, a istovremeno poboljšali kvalitet života građana koji žive u glavnom gradu Austrije.
Na poslednjem sastanku koji je održan u Bukureštu, pored redovnih pitanja upravljanja projektom i planiranja budućih aktivnosti, projektni tim je pohađao interaktivnu radionicu pod nazivom "City Walk ambasadori" koju su predstavnici grada Valjeva nakon testiranja uspešno položili i dobili sertifikate. Posebno koristan alat koji će poslužiti u daljem prostornom planiranju grada bio je alat za redizajn ulica i urbanističko planiranje.
U okviru tzv. Walkshops (radionice koje podrazumevaju jedinstvenu metodologiju istraživanja urbanističkog prostora i primera dobre prakse kroz šetanje), projektni tim je istražio ulice i trgove Bukurešta iz perspektive osoba sa invaliditetom. Nakon nekoliko uočenih barijera kao što su previše strme rampe za osobe sa invaliditetom, učesnici radionice su se podsetili koliko je važno da urbana sredina bude prilagođena i ovoj grupi stanovišta i da su ulice pristupačne za sve.