
Lazar Gojković i Dragutin Kuzmanović
19.03.2025, 07:36
Vanredna situacija u Valjevu zbog blokade deponije, od danas se smeće odvozi u Sremsku Mitrovicu
Na predlog Štaba za vanredne situacije Valjeva doneta je odluka o proglašenju vanredne situacije na teritoriji Valjeva "zbog potencijalne epidemije", nakon što je blokirana gradska deponija, a komunalni otpad iz Valjeva biće deponovan na regionalnu deponiju "Srem Mačva" u Sremskoj Mitrovici.
Ovo je na konferenciji za novinare saopštio gradonačelnik Valjeva Lazar Gojković. On je objasnio da JKP "Vidrak" nema ni kapacitet ni finansijsku mogućnost da transportuje i deponuje otpad u drugi grad, otuda je bilo neophodno da se proglasi vanredna situacija kako bi bile angažovane firme koje će smeće iz Valjeva odvoziti na regionalnu deponiju "Srem-Mačva" u Sremskoj Mitrovici.
"Grad Valjevo na dnevnom nivou ima od 80 do 100 tona smeća koje moramo negde da deponujemo, a siguran sam da ste svi svesni šta bi značilo da se dan, dva, tri, ne izđubravaju domaćinstva, da se grad ne izđubrava i da se taj komunalni odpad ne odvozi na deponiju. To bi bila jedna ekološka katastrofa i mogućnost za širenje epidemije i zaraze", naglasio je Gojković.
Lazar Gojković i Dragutin Kuzmanović
Na pitanje koliko će Grad koštati deponovanje smeća u Sremskoj Mitrovici, direktor JKP "Vidrak" Dragutin Kuzmanović je rekao da bi to moglo biti između 10 i 12 miliona dinara mesečno.
"Cena po toni je 3000 danara i zavisno od toga koliko će se deponovati, toliko ćemo i plaćati. Svaki kamion koji dođe u regionalni centar 'Srem Mačva' će stati na vagu, biće premeren i posle toga će nam fakturisati. Ugovor između JKP "Vidrak", grada Valjeva i regionalne deponije 'Srem Mačva' već je potpisan, tako da ćemo od srede odvoziti i deponovati naš otpad tamo. "Vidrak" ima samo jedan kamion kapaciteta od 20 tona, a ako imamo na dnevnom nivou između 80 i 100 tona, jasno je da se moraju ubaciti novi subjekti, zato je i uvedena vanredna situacija", kazao je Kuzmanović.
Kada je otvorena nesanitarna, privremena deponija u Valjevu, imao sam šest godina, rekao je Lazar Gojković.
Gradonačelnik je razgovarao sa meštanima mesnih zajednica, koji su u ponedeljak ujutro blokirali ulaz u gradsku deponiju, ali nije postignut dogovor. "Imali smo korektan, višečasovni razgovor i pokušali smo da pronađemo način kako da rešimo problem, tačnije, ja sam ih molio da nam izađu u susret i da nam daju tri meseca da problem rešimo na drugačiji način. Međutim, nismo uspeli da se dogovorimo. Znam da su imali obećanja prethodnih godina, a da ništa nije urađeno u vezi sa gradskom deponijom, tako da razumem poziciju tih ljudi i njihovo nepoverenje. Sigurno ćemo i ovo rešiti, kao što smo rešili mnoge višegodišnje probleme u gradu", poručio je Gojković.
On je podsetio da je 80 posto radova na Regionalnom centru "Eko Tamnava" završeno te se nada da će do kraja godine Valjevo moći da koristi deponiju u Kaleniću, čime će definitivno biti rešen višedecenijski problem grada, a ujedno to će omogućiti i zatvaranje postojeće gradske deponije.
"Očekujem podršku Ministarstva zaštite životne sredine za projekat rekultivacije i sanacije gradske deponije. Sredstva kojima će Grad sufinansirati taj projekat već su opredeljena u budžetu za ovu godinu, a projekat će biti realizovan fazno", rekao je gradonačelnik.
Na pitanje da li su Grad i JKP "Vidrak" uradili sve što je potrebno i da li će spremno dočekati otvaranje Regionalne deponije u Kalemiću, direktor komunalnog preduzeća Dragutin Kuzmanović je rekao da je Valjevo apsolutno spremno i veruje da će Kalenić početi sa radom do kraja godine.
U Industrijskoj zoni u našem reciklažnom centru smo, između ostalog, povećali broj zaposlenih, osposobili smo dve trake, radimo reciklažu stakla, pet ambalaže, kartona i limenke, što je povećanje za 50 posto, kada je u pitanju funkcionisanje reciklažnog centra. Što se tiče kamiona, kanti, kontejnera, to se sve čeka od Regionalnog centra Eko-Tamnava. Oni treba da sprovedu javne nabavke i da nam predaju na upotrebu, a mi to da podelimo našim sugrađanima - oko 2.700 kontejnera i 17.000 kanti od 240 litara, tako da će svako domaćinstvo moći da reciklira. Raspisan je projekat i za transfer stanicu. To je sve u proceduri i ne zavisi od Grada i 'Vidraka', nego od Regionalnog centra 'Eko Tamnava'", rekao je Kuzmanović.
Nova odluka o deponovanju smeća, bilo da je u pitanju regionalna deponija "Srem Mačva" ili buduća regionalna deponija "Kalenić", iziskuje i novi cenovnik, tako da će usluga JKP "Vidrak" poskupeti, a na računima će se pojaviti nova stavka, a to je odvoženje i deponovanje smeća. "Do sada su građani i firme plaćali samo prikupljanje smeća ili izđubravanje", rekao je Kuzmanović i dodao: "Ne znamo tačno za koliko će biti uvećani računi građana i preduzeća, ali ćemo gledati da to bude što manje".