Kafana Central (foto: Đorđe Đoković)
30.01.2015, 09:09
U Centralu uskoro parfimerija Lilly
Nakon „Šofer bara”, u koju je ušla „Panda”, i “Central” više nije kafana i omiljeno sastajalište, pre svega starijih, Valjevaca. U “Central”, koji su mnogi s pravom zvali Gradska kafana, useliće se parfimerija “Lilly”. Kafanske stolove i stolice, šank, klavir iz ćoška, zameniće „mirišljave” police... Kažu, "to nalaže tržište, a kafane je pregazilo vreme". Kako nezvanično saznajemo, zbog dugova, ali i troškova koje „pravi Central”, vlasnik Vidoje Vujić odlučio je da kafanu izda u zakup „Lilly” drogeriji, koja ovih dana počinje rekonsrtukciju objekta u centru grada. Nije to prvi put da kafana “Central”, jer “to nalaže tržište”, biva pretvorena u trgovinu. U „Centralu“ je pre 25 godina, na opšte zadovoljstvo Valjevaca, bila italijanska Robna kuća “Đovani”.
Zatvaranje kafane “Central”, koja je sagrađena 1941. godine podstakla nas je da se podsetimo “Narodne gostionice”, kafane i bioskopa “Central”, “Soldatenhajma”, vojne menze, ugostiteljskog preduzeća “Proleće”, potom “Sloge”, Robne kuće “Đovani”, privatizacije “Sloge”…
Gostionica - hotel “Central”
“Central” je sagrađen na mestu “Narodne gostionice”, koju su ortački 1939. godine kupili Krsta Pašić i Zarije Penezić, rodom iz užičkog okruga. Upoznali su se za vreme Prvog svetskog rata, postali drugovi i doživeli zajedno albansku golgotu. Zarije je u Valjevo došao 1920, a Krsta godinu dana docnije.
U kjnjizi “Valjevske kafane”, Dragutin Bajić je zapisao da su Krsta i Zarije od Radovanovićevih naslednika kupili kafanu “Narodna gostionica”, u ulici Vuka Karadžića, prostranu avliju, kafanske štale i još tri manja lokala u kojima su bile piljarnica, prodavnica i kasapnica. Pošto je “Narodna gostionica” bila zapuštena odlučili su da je sruše i naprave novu. “Prvo su bili porušeni dućani iz Vuka Karadžića ulice, gde je podignuta sala za prikazivanje filmova. Nova zgrada kafane završena je početkom 1941.godine. U prizemlju je imala veliku i prostranu salu, na koju se nadovezivala manja, a između njih se nalazio zastakljeni pokretni paravan. Na sprratu je bilo trinaest soba za prenoćište, a u zapadnom krilu hotela, u dve preuređene sobe, smešteno je etažno grejanje za ceo sprat, a prizemne sale su grejane na klasičan način. U kafanu se ulazilo na samom ćošku, a na sprat kroz uzan hodnik između kafane i bioskopske sale. Svečano otvaranje kafane i bioskopa bilo je u martu 1941. godine, kada je kafani dato ime “Central”.
Krsta Pašić i Zarije Penezić u svom novom objektu radili su samo od marta do avgusta 1941, kada je nemačka komanda objekat uzela za svoje potrebe i zvao se “Soldatenhajm” – Vojnički dom, u kome su Nemci pravili igranke i dočeke Nove godine. Bioskopska sala je radila, ali pod budnim okom nemačke policije i agenata. Ortakluk Penezića i Pašića je raskinut 1943. godine, kada su se izdelili. Peneziću je pripala kuća u Knez Miloševoj ulici, a Central je pripao Pašiću.
Odmah po završetku Drugog svetskog rata u “Central” se uselila Vojna menza, a na spratu Dom narodne omladine. Odlukom Gradskog narodnog odbora u maju 1948. godine nacionalizovana je celokupna imovina i zgrada sa bioskopskom salom. Posle iseljenja Vojne menze “Central” ulazi usastav Ugostiteljskog preduzeća “Proleće”, kasnije je izvršeno spajanje u “Sloga”.
Unutrašnje prostorije kafane “Central” su renovirane nekolio puta, da bi 1990 “Sloga” prostorije ustupila Đovaniju, trgovcu iz Trsta za otvaranje robne kuće, koja je radila kratko, jer je zbog krize u Srbiji vlasnik dućan zatvorio. Na spratu, gde su nekada bile hotelske sobe, bila je uprava preduzeđa Sloga”, opisano je u knjizi “Valjevske kafane”, Dragutina Bajića.
Privatizacija “Sloge”
Nakon odlaska “Đovanija”, “Central” ponovo postaje kafana u vlasništvu Ugostiteljskog preduzeća “Sloga”, da bi u oktobru 2006. godine bila privatizovana.
Za čak četiri puta veći iznos, od početnih 111 miliona do 470 miliona dinara, “Slogu” je na aukciji Agencije za privatizaciju kupio Vidoje Vujić. Ugovoreno je plaćanje na šest godišnjih rata, a konkurenti su mu bili biznismeni: Miloš Komenović (gazda "Interspida"), Bojan Matijević (mesna industrija Matijević), Đorđe Momirović (vlasnik "Mone")...
Vujić je kupiio "Slogu", koja je tada u svom sastavu imala hotele "Grand" i "Narcis" u Valjevu, "Balkanija" i "Maljen" na Divčibarama, zatim kafane "Central" i "Šumadija".
Restitucija
Naslednicima, koji i danas žive u Valjevu, nije ništa vraćeno od imovine Krste Pašića. Kafana “Central” im neće biti vraćena, jer je pre donošenja Zakona o restituciji prodata, pa “na nju nemaju pravo!”. Bioskopska sala, kojom gazduje ili bi bar trebalo da gazduje Grad, odnosno Centar za kulturu, je napuštena i ruinirana već nekoliko godina. Zakon o restiticiji ili vraćanju oduzete imovine i obeštećenju donet je 2011. godine, kojim će biti obeštećeni vlasnici nacionalizovane imovine. Precizirano je da će predmet vraćanja biti oduzete nepokretnosti, građevinsko zemljište, poljoprivredno zemljište, šume, šumsko zemljište, stambene i poslovne zgrade, stanovi, kao i pokretne stvari i preduzeća.
Naslednici Krsta Pašića su pre skoro četiri godine podneli zahtev za vraćanje imovine, međutim, još uvek čekaju i nadaju se da će im makar bioskop biti vraćen.