Pregled mladeža (foto: Đorđe Đoković)
11.05.2015, 07:57
Opasno sunčanje i solarijum
Dermatalozi Opšte bolnice Valjevo uključili su se u akciju „Euromelanoma 2015.” u okviru koje će danas pregledati najmanje 60 sugrađana, koji su se ranije prijavili za pregled, sumnjajući da imaju promene na koži. "Euromelanoma" je panevropska godišnja kampanja prevencije raka kože koju organizuju dermatolozi, a usmerena je na podizanje svesti o opasnostima, značaju rane dijagnoze i načinima lečenja ove bolesti.
Povodom ove kampanje, iz Udruženje Euromelanoma su upozorili na činjenicu da rak kože ima jedan od najbržih porasta učestalosti u Evropi, uprkos tome što je jedini koji se može otkriti pregledom golim okom i dijagnostikovati u ranoj fazi.
Sumnjive promene uočene na koži zahtevaju histopatologiju i biopsiju, na koje upućuje dermatolog, otuda nema pouzdanih podataka koliko je u Valjevu novootkrivenih kancera kože, jer se mnogi pacijenti, nakon tih pregleda, ne javljaju kožnom lekaru. Ali, ono što je evidentno jeste da je u poslednjih 20 do 25 godina povećan broj obolelih od malignog tumora kože.
Maligni melanoma je najteže oboljenje kože, kaže dr Mirjana Gvozdenović dermatolog Opšte bolnice. “Malignih tumora kože ima više vrsta, a maligni melanom je jedan od njih, koji je najmaligniji zato što ovaj tumor može da daje, sem metastaze u regionalne limfne čvorove, i udaljene metastaze u neke organe našeg tela u kožno i potkožno tkivo. Naročito su opasne ove udaljene metastaze, kada pacijenti obole kao i od nekog drugog karcinoma”, navodi dr Gvozdenović.
Dr Mirjana Gvozdenović poručuje da je pored redovnih pregleda, važno ne izlagati se suncu i ne ići u solarijum.
“Najrizičniji i najopsaniji faktor, koji dovodi do malignog melanoma, je sunčanje i preterano izlaganje suncu i to u periodu od 10 do 17 časova. Naročito je opasno za one koji imaju svetao ten, pegice na koži, plave oči, svetlu i riđu kosu, kao i osobe koji su u detinjstvu ili u mladosti imale opekotine. Pored preteranog izlaganja suncu, opasno je koristiti solarijum”, kaže dr Gvozdenović i najavljuje uskoro donošenje zakona kojim će biti zabranjeno kvarcovanje u solarijumu. Ona podseća da u letnjem periodu treba nositi kape, šešire, naočare i koristiti kreme za zaštitu od sunčevih zraka i to zaštitnog faktora od 25 do 50.
Dr Mirjana Gvozdenović kaže da se rak kože može izlećiti ukoliko se otkrije u ranoj fazi, otuda je važno redovno dolaziti na preglede, koji su jednostavni i kratko traju. Objašnjava da je svaka promena na mladežu signal da se treba javiti lekaru i dodaje da promena nemora da bude samo na mladežu. Mogu da se pojave i druge promene na koži, kao što su bradavice ili povrede koje dugo ne zarastaju.