Valjevska deponija (foto: Đorđe Đoković)
11.08.2015, 07:21
Građani koji žive pored deponije najavljuju blokadu
Žitelji MZ Gradac, koji žive u neposrednoj blizini gradske deponije, traže pod hitno sastanak sa gradskim rukovodstvom, kako bi konačno bio rešen višedecenijski problem gradske deponije. U suprotnom, ponovo će kao i 2013. godine blokirati ulaz u deponiju.
Prošlo je dve godine od kada su gradsko rukovodstvo i meštani, koji žive u Suvoborskoj ulici u blizini gradske deponije, potpisali sporazum o sanitarnom zbrinjavanju lokacije gde se, već 25 godina privremeno odlaže smeće. Meštani tog dela grada nisu zadovojni kako se deponija održava i kako se “Vidrak” brine o deponiji, zbog čega su zatražili razgovor sa gradskim rukovodstvom. Oni poručuju da je nemoguće živeti u blizini deponije, posebno ovih dana kada su velike vrućine. Takođe, nezadovoljni građani zameraju gradskom rukovodstvu da nije dovoljno urađeno na komunalnom i infrastrukturnom uređenju njihove mesne zajednice, što je bio deo sporazuma koji je potpisan pre dve godine.
Predstavnik MZ Gradac Radomir Filipović tvrdi da se deponija ne održava u skladu sa potpisanim sporazumom. ”Deponija se uopšte ne prekriva. Jedino što urade radnici Vidraka jeste da popodne razgrnu i poravnaju smeće buldožerom i, ukoliko neko istovari građevinski šut, to se razgrne preko smeća i ništa više”, kaže Filipović. On podseća da gradska deponija nikada nije dobila upotrebnu dozvolu, a da je 2004. godine ekološka inspekcija zatvorila, jer nije ispunjavala osnovne higijensko-tehničke uslove. “Deponija je bila zatvorena samo nekoliko dana, tačnije dok je trajala blokada i protest mešrana, da bi posle toga nastavili deponovanje otpada, na isti način, sve do danas”, kaže Radomir Filipović.
Zamenik gradonačelnika Žarko Kovač kaže da će rukovodstvo grada svakako razgovarati sa žiteljima MZ Gradac, koji žive u neposrednoj blizini deponije, i najavljuje da će sastanak biti održan narednih dana.
Kovač razume nezadovoljstvo građana, ali podseća da je za poslednjih deset godina gradska deponija značajno unapređena i u daleko je boljem stanju nego što je bila pre 11 i pre dve godine kada su meštani protestvovali. “Urađena je podzida prema Kolubari, jer je najveća opasnost bila upravo ta da će reka ugroziti deponiju. Da nije bilo te podzide i ojačanja deponije prema Kolubari, koje je urađeno 2006. i 2007. godine, reka bi, u vreme prošlogodišnjih poplava, odnela deponiju i u Obrenovcu bi smeća bilo tri puta više nego što ga je bilo”, kaže Kovač. Dodaje da je urađeno kompaktovanje – sabijanje deponovanog smeća, kako bi bilo dovoljno prostora za odlaganje otpada naredne dve-tri godine dok se ne otvori Kalenić.
“Mi zavisimo od projekta regionalne deponije i čim Kalenić bude završen mi ćemo zatvoriti gradsku deponiju. Do tada, nemamo drugog izbora nego da smeće odlažemo i dalje na istoj lokaciji, vodeći računa da ne ugrozimo ljude koji žive u blizini”, kaže Kovač. On podseća da su, u okviru projekta regionalne deponije, već izgrađeni transfer stanica i reciklažni centar.
Politički motivisana blokada
Pre 11 godina, kada su meštani blokirali gradsku deponiju, Žarko Kovač je bio predsednik Izvršnog saveta Valjeva i tada se ispostavilo da su zahtevi i protesti bili politički motivisani, uoči lokalnih izbora. S obzirom na to da nam lokalni izbori, prema najavama, sleduju u decembru ove godine, pitala sam Kovača, da li je politički motivisan i ovaj zahtev da se razgovara sa gradskim rukovodstvom uz mogućnost da, ako razgovori ne daju rezultat, ponovo bude blokirana deponija. Kovač kaže da nije razmišljao o tome, ali da je sasvim moguće, i dodaje da bez obzira na motive gradsko rukovodstvo će razgovarati sa meštanima MZ Gradac.