Telenor trka preživljavanja (foto: Wild Serbia)
09.10.2015, 06:28
Valjevci najbolji u kategoriji Opstanak
U ovogodišnjoj 7. „Telenor trci preživljavanja“, u organizaciji Wild Serbia, preko 160 učesnika pojavilo se na startu dvodnevne avanture, koja je ovaj put organizovana na Zlataru. Najbolji u kategoriji Opstanak, koji su za dva dana prešli 60 kilometara i pokazali najveću sposobnost snalaženja u prirodi su Vlada Panić, Vladimir Ranković i Dragan Stanković iz valjevskog tima “Sinovi šume”.
Trka preživljavanja trenutno je najstarija i najveća avanturistička trka koja se organizuje u Srbiji, realizuje se jednom godišnje, svaki put na drugoj lokaciji, sa idejom promocije manje posećenih i divljih predela naše zemlje. Trka je podeljena u tri kategorije - Avantura, Opstanak i Porodica, koje čine timovi od dva do četiri takmičara. Učesnici kategorije Avantura prelazili su trasu od 30 kilometara i mogli su da koriste mobilni internet radi lakšeg orijentisanja, pronalaženja korisnih saveta kao i da podele doživljaje sa divljeg dela planine Zlatar. Telenor je omogućio i bonus takmičenje u kojem su učesnici pronalazili sakrivene simbole, a fotografije su postavljali na društvenu mrežu Tviter, zahvaljujući dobroj pokrivenosti Telenorove Pametne mreže na udaljenim lokacijama.
„Ljubitelji prirode, avanture i izazova, sedmu godinu za redom su testirali svoje granice u novoj Telenor Trci preživljavanja, koji su u netaknutoj prirodi planine Zlatar rešavali brojne izazove, od nalaženja izvora pitke vode, paljenja vatre uz pomoć kresiva, do pravljenja skloništa u kojem su proveli noć.
Takmičari su se neprestano kretali kroz guste šume, livadska prostranstva, kroz strme kanjone i pored vertikalnih litica. Nakon teške orijentacije u šumskim prostranstvima, staza je dalje vodila kroz gornji deo kanjona Mileševke da bi se opet odmetnula nazad i vratila takmičare na planinu. Kroz kanjon učesnici su se kretali stazicom u steni koju je isklesala vojska Srbije pre više od 50 godina“, kaže Ivan Natić vlasnik agencije Wild Serbia.
Pola litre vode, mentalna snaga i pametni telefon, dovoljno za preživljavanje u divljini.
Nastić dodaje da ovogodišnji teren nije bio nimalo lak. „Staza je bila vrlo teška za orijentaciju u prvom delu, a u drugom delu zahtevna po pitanju penjanja i spuštanja niz strma brda i kanjon. Prelepa priroda i krajolik kroz koji su prolazili držali su takmičare motivisanim da izdrže do samog kraja. Na kraju trke sve učesnike je čekao gulaš i zadovoljstvo ličnog uspeha za završenu trku“, kaže Nastić.
Članovi tima “Mečići”, Ana Milosavljević, Bojana Tomašević i Dragan Sretenović, uspeli su da pronađu, fotografišu i objave najviše skrivenih simbola u Telenor Izazovu. Oni su na taj način pokazali da se trasa može preći sa osmehom, pored izazova koje je gusta šuma i divlja priroda stavljala pred njih.
Najbolji u kategoriji Opstanak, koji su za dva dana prešli oko 60 kilometara i pokazali najveću sposobnost snalaženja u prirodi su Vlada Panić, Vladimir Ranković i Dragan Stanković iz valjevskog tima “Sinovi šume”. Oni su demonstrirali da su fizička spremnost, mentalna snaga i snalažljivost, preduslov za preživljavanje u surovim uslovima.
Najsnalažljiviji tim u kategoriji Avantura bio je tim “Seljačine”, koji je osvojio najviše poena zahvaljujući svojoj snalažljivosti koju demonstriraju već nekoliko godina na Trkama preživljavanja.
U kategoriji Porodica koja je revijalnog karaktera, najmlađi ljubitelji prirode i 10 porodica, su takođe proveli noć pod šatorima uz vatru, na livadskoj površini kod Vodene poljane.
Za pobednike su sponzori trke, robne marke Dolomite i Expedition, obezbedili vredne nagrade - outdoor opreme. Prvoplasirane ekipe su dobile patike Dolomite Steinbock Rocket GTX specijalno dizajnirane i prlagođene za ovu vrstu aktivnosti.
Ove godine kvalitet ekipa se, u odnosu na ranije godine, značajno podigao. „Konkurencija je veća, timovi dolaze fizički pripremljeni, sa odličnom orijentacijom na karti i odličnim predznanjem o jestivom bilju u prirodi. Znanje koje pokazuju za snalaženje i pravljenje bivaka i vatre je više nego dovoljno za realne uslove preživljavanja. Bitno je napomenuti, da i pored velikog broja učesnika, manifestacija je završena bez povreda i gubljenja ekipa. Iako je teren jako nepristupačan i obiluje medvedima, vukovima i ostalim divljim životinjama, sve je proteklo u najboljem redu“, zadovoljan je Ivan Nastić.
„Trka preživljavanja“, koju već sedam godina organizuje Wild Serbia, je postala opšte poznati brend u Srbiji, koja okuplja istinske ljubitelje prirode i promoviše najlepše od prirode Srbije. Do sada to su bile valjevske i sokolske planina, Zlatibor, Jagodnja i Boranja, Južni Kučaj, Mokra Gora i Zlatar.