Slobodan Gvozdenović (foto: Đorđe Đoković)
Slobodan Gvozdenović (foto: Đorđe Đoković)
05.11.2015, 07:45

Slobodan Gvozdenović oslobođen optužbe

č: | fb:

Osnovni sud u Valjevu doneo je 30. aprila 2015. godine prvostepenu, nepravosnažnu presudu kojom je oslobodio odgovornosti dr Slobodana Gvozdenovića po optužnici Osnovnog javnog tužioca za krivično delo „teško delo protiv zdravlja ljudi počinjeno u noći između 23. i 24. januara 2007. godine kada, kao dežurni ginekolog Valjevske bolnice, nije na vreme porodio Ivanu Katić iz Kožuara zbog čega je došlo do uginuća ploda, koji je po nalazima sudskog veštaka obducenta dr Ljubiše Božića bio sposoban za vanmaterični život“.

U obrazloženju oslobađajuće presude, koju je donela sudija Branka Marković, nakon što je predmet preuzela od sudije Mirjane Novaković čije je izuzeće tražio dr Gvozdenović, između ostalog stoji „da Sud nalazi da u konkretnom slučaju nedostaje bitan element krivičnog dela koje se okrivljenom stavlja na teret, a to je nastupanje smrti lica budući da fetus-plod nema svojstvo lica zbog čega krivično delo, koje mu se stavlja na teret, i nije krivično delo“.

„Kako u konkretnom slučaju nije nastupila smrt lica, Sud nalazi da bi se radnja dr Slobodana Gvozdenovića eventualno mogla kvalifikovati kao krivično delo nesavesno pružanje lekarske pomoći, ali je za to delo u ovom slučaju nastupila apsolutna zastarelost krivičnog gonjenja“, navodi se u presudi.

Na presudu, kojom se dr Slobodan Gvozdenović oslobađa od optužbe, Osnovno javno tužilaštvo se žalio 26. maja ove godine pa se predmet od 30. jula nalazi u drugostepenom, Apelacionom sudu u Beogradu.

Podsećanje na događaj iz 2007. godine

Nakon normalne trudnoće, Ivana Katić je primljena u bolnicu 23. januara 2007, kada ju je posle nekoliko sati dr Slobodan Gvozdenović pregledao i rekao da se neće poroditi do jutra. U toku noći je operisana na carski rez, ali je njena beba već bila mrtva. U obdukcionom nalazu koji je potpisao dr Ljubiša Božić piše da je smrt muškog ploda nastupila u materici usled udisanja plodove vodice, a veštačenje odbora Medicinskog fakulteta u Beogradu potvrdilo je da je dete umrlo zbog nemara lekara, odnosno da bi se beba rodila živa „da je carski rez urađen pet sati ranije“. Osnovno tužilaštvo je protiv dr Gvozdenovića u junu 2009. godine podiglo optužnicu za teško krivično delo protiv zdravlja ljudi. Posle četiri godine, 2013. suđenje je došlo do završnih reči, međutim advokat okrivljenog dr Slobodana Gvozdenovića je podneo zahtev za izuzeće postupajućeg sudije Mirjane Novaković, što je usvojeno pa je predmet dodeljen sudiji Branki Marković.

Iz dokumenata o toku predmeta dostupnih na Portalu sudova vidi se da je sudija Branka Marković predmet preuzela 1. januara 2014. godine, oslobađajuću presudu je donela 30. aprila 2015. godine, a da su od preuzimanja predmeta do donošenja oslobađajuće presude održana dva ročišta, uključujući i pretres kada je dr Gvozdenović oslobođen optužbe. Tačnije, od pet ročišta zakazanih u intervalu od 23. januara do 28. aprila nije održano ni jedno, ali ni jedno nije zakazano nakon 28. aprila 2014. godine. Prvo ročište je održano 25. marta 2015. i potom još jedno 30. aprila kada je sudija Branka Marković donela oslobađajuću presudu.

Valja podsetiti da je u predizbornoj kampanji 2013. godine dr Slobodan Gvozdenović, kao kandidat SNS za narodnog poslanika, svoje nepojavljivanje pred Sudom obrazložio prezauzetošću, kao i to da je u dva navrata, u maju i julu 2013. godine, naloženo privođenje Slobodana Gvozdenovića. Tokom suđenja dr Gvozdenovića su zastupali Nenad Vukasović, advokat iz Beograda i Radoslav Tadić, advokat sa Uba.

Uporedo sa krivičnim postupkom supružnici su zbog lekarske greške pokrenuli parnicu protiv Zdravstvenog centra. U maju 2010. godine zaključeno je poravnjanje, pa je porodici Katić osiguravajuća kuća „Dunav“ isplatila 1,2 miliona dinara za pretrpljene fizičke i duševne bolove, strah, troškove sahrane i sudskog postupka.

„Ko krčka krivične prijave“?

Na dve konferencije za novinare Gradskog odbora SNS, narodni poslanik dr Slobodan Gvozdenović, predsednik valjevskih naprednjaka, postavio je pitanje „ko to mesecima krčka krivične prijave, koje je policija podnela protiv sedam osoba zbog zloupotreba prilikom rekonstrukcije dela Karađorđeve ulice, kada je pričinjena šteteta od preko 60 miliona dinara”. Na pitanje Kolubarskih.rs - "kada već govorite o krivičnim prijavama da li se krčka i neka krivična prijava protiv Vas", Gvozdenović je odgovorio – „to možete da proverite na Portalu sudova, to nije nikakav problem, a možete i preko poverenika za dostupnost informacija od javnog značaja. Izvolite i proverite“. Na ponovljeno pitanje, Gvozdenović odgovora „da mu nije jasno šta je sad to značajno u celoj ovoj priči“.

I na kraju treba reći i to da je predsednica Osnovnog suda u Valjevu sudija Ljiljana Karać smenjena na zahtev ministra pravde Nikole Selakovića, a glavni kandidat, prema nezvaničnim saznanjima, za vršioca funkcije predsednika i budućeg predsednika Osnovnog suda je sudija Branka Marković.

 

Aktuelno

Obeleženo 150 godina (foto: www.mionica.rs)
Obeležen jubilej Pre 9 sati 35 minuta

Povodom 150 godina rada, nova stolarija za školu u Krčmaru

Osnovna škola "Vojvoda Živojin Mišić" u Krčmaru obeležila je 150 godina rada i postojanja. Škola u Krčmaru jedna je od najstarijih u valjevskom kraju. Sadašnja školska zgrada sazidana je 1901. godine.