Radionica dekupaža (foto: Đorđe Đoković)
29.12.2015, 17:10
Dekupažom do lepšeg prostora
Kreativna radionica za izradu dekupaž ukrasa počela je sa radom početkom decembra u Centru za kulturu i rezultat te radionice su na desetine balona ukrašenih novogodišnjim motivima. Časovima u trajanju od dva sata zainteresovanima svih uzrasta pružena je mogućnost da savladaju tehnike ukrašavanja kojima se kasnije može ukrasiti dom.
Deca se kroz dekupaž igraju, druže, puštaju mašti na volju, dok odrasli otkrivaju svoj skriveni talenat, a što je njavažnije opuštaju se, zaboravljaju na brige i prepuštaju pozitivnim mislima.
“U poslednje vreme ova tehnika je popularna, ali volim da naglasim da je važna jer povoljno utiče na raspoloženje. Lepe su boje, salveti kojima oblažemo i to smiruje”, rekla je Slobodanka Soldatović, vođa radionice. Ona kaže da nije potreban veliki novac, jer se mogu koristiti veoma jeftini materijali. “Nemamo dovoljno sredstava, ali koristimo dobre zamene za one skupe i nedostupne materijale. Sve što je potrebno su akrilna boja, akrilni lak, četkice, salvete i predmeti na koje lepimo, nekada su to novogodišnje kugle, baloni, kutije, novčanici, tkanine čega god se setimo”, kazala je Slobodanka.
Slobodanka Soldatović, zaposlena je kao radni terapeut psihijatrijske službe bolnice u Valjevu. Kroz rad se pokazalo da je ova vrsta kreativnog izražavanja korisna terapija koja doprinosi boljem raspoloženju i smirenju.
“Ovde se družimo, zato volim da dolazim. Naučila sam da pravim kutije za nakit, koji nisu samo novogodišnji, već i cvetni, lavanda mi je omiljeni motiv”, poručila je Đurđa Blanuša, polaznica kursa.
Uz sopstvenu kreativnost i maštu možete izmeniti prostor interesantnim detaljima. Cilj ove tehnike je da se uz pomoć isečaka lepe motivi koji se uklapaju sa pozadinom i prave sliku koja liči na štampani print.
“Ovo mi je treći čas. Počela sam samostalno da pravim i kod kuće. Omiljeni su mi baloni”, rekla je Anastasija Jurić.
Dekupaž (decoupage) je stara, ali sve popularnija tehnika ukrašavanja raznih predmeta upotrebom salveta ili rižinog papira u kombinaciji sa akrilnim bojama, lepkovima i lakovima. Ova stara metoda datira iz Kine, počela je u 20. veku u Francuskoj, zatim u Italiji.
“Radujem se što ću i sledeće godine pohađati radionicu i sa zadovoljstvom ću je preporučiti i drugarima”, rekla nam je Sara Mutić.
Svi radovi biće prikazani na večerašnjoj izložbi u maloj galeriji Centra za kulturu, zatim će se prodavati. Sav sakupljeni novac doniraće se za kupovinu materijala koji se koristi u radu psihijatrijske službe Opšte bolnice Valjevo.