Skupština Kluba
Skupština Kluba "Lav" (foto: Dejana Ješić)
21.06.2014, 13:33

Klub kao most do zdravlja

č: | fb:

Već 25 godina Klub lečenih alkoholičara Valjeva – Lav okuplja ljude koji su prošli kroz Savetovalište za alkoholizam i pomaže im da održe apstinenciju i zdravi se vrate porodici i društvu. Danas je održana jubilarna Skupština kluba u prostorijama Psihijatrijske službe Opšte bolnice Valjevo.

Klub „Lav“ je osnovan 1989. godine pri Savetovalištu za alkoholizam, a tadašnji stručni tim činili su neuropsihijatar dr Branka Stanojević, specijalista kliničke psihologije Milena Maksimović i medicinska sestra Marina Ćesarević. Ljiljana Balinovac, specijalni pedagog, rekla je da je alkoholizam bolest čije posledice ne oseća samo pojedinac.

- Moram naglasiti da alkoholizam nije porok, bezobrazluk ili navika, kako se može čuti u našoj sredini, već bolest zavisnosti, veoma teška i kompleksna, koja posledice ostavlja ne samo po onoga ko pije, već i na članove porodice i širu socijalnu sredinu. Nakon 25 godina rada Savetovališta za alkoholizam evaluacijom smo došli do saznanja da je od pacijenata koji su se obratili, a to je za sve ove godine preko 1.550, najveći broj zalačen. Mi nikada ne kažemo izlečen, već zalečen, što ne znači samo da apstiniraju, već i da su psihofizički oporavljeni, što je doprinelo zdravijem i kvalitetnijem životu njih i njiihovih porodica. Uloga Kluba lečenih alkoholičara jeste potpuna rehabilitacija i resocijalizacija članova na svim životnim područjima, tako da mogu reći da predstavlja most preko koga se apstinent vraća zdrav, oporavljen, rehabilitovan u socijalnu sredinu. Pripadnost Klubu veoma im znači, jer se ne osećaju sami i bespomoćni, zahvaljujući svim članovima koji čine jednu jaku grupu, koja postavlja mnogobrojne ciljeve ispred sebe i zajedničkim trudom uspeva da ih realizuje – kazala je Ljiljana Balinovac.

Obraćanje Ljiljane Balinovac

Obraćanje Ljiljane Balinovac (Foto: Dejana Ješić)

Njene reči da je u lečenju najvažnija podrška porodice potvrdili su i članovi Kluba „Lav“.

- Prvi kontakt sa alkoholom je i onda, kao i sada, bilo pubertetsko dokazivanje u društvu, već sa 13 godina. Pijenje je trajalo dvadesetak godina, prvo se pilo u određenim situacijama, onda postaje navika, a završna faza je bilo buđenje sa litrom vinjaka... Trgla me je porodica, koja je bila pred raspadom. Dolaskom na lečenje porodica je ostala kompaktna i apstinent sam 23 godine. Klub je osmišljen kao nastavak terapije, svaki novi apstinent je prihvaćen od nas straijih. Ja im dosađujem, pričam iskustva, pričam istinu i crno, jer lepote u tome nema. To je moj zadatak i na taj način vraćam ono što su uložili u mene, jer svaki spasen čovek se množi sa tri ili četiri, a to je njihova porodica – ispričao je Aleksa Bukovski.

I jedan od mlađih članova Dragan Božić rekao je da ga je porodica motivisala da dođe na lečenje. Nakon 18 meseci se dobro oseća, kaže da mu Klub pomaže da održi stalnu apstinenciju, od starijih članova dobija korisne savete, a aktivan je i u sekcijama koje se organizuju.

Jubilarnoj Skupštini su prisustvovali prijatelji i članovi sličnih klubova iz cele Srbije. Podeljene su zahvalnice saradnicima, kao i novi broj lista „Glas Lava“ u kome se beleže godišnji izveštaji o radu Kluba, ali i tekstovi o aktivnostima koje su sproveli, poput izleta i šah turnira.

Aktuelno