Opšta bolnica (foto: Đorđe Đoković)
Opšta bolnica (foto: Đorđe Đoković)
16.05.2016, 10:17

Bolnicu napustilo deset medicinskih sestara

č: | fb:

Obeležavajući Međunarodni dan medicinskih sestara, tehničara i babica, ovi zdravstveni radnici su skrenuli pažnju na brojne probleme sa kojima se svakodnevno suočavaju, zbog čega je sve više onih koji odlaze iz Srbije u neku od zemalja Evropske unije.

U poslednje dve godine Srbiju je napustilo 1600 medicinskih sestara i tehničara, dok, prema pisanju medija, njih 8000 uči nemački jezik i želi da ode u inostranstvo.  

I Valjevo se pridružilo gradovima iz čijih zdravstvenih ustanova odlaze kadrovi, tako da je za godinu dana Opštu bolnicu napustilo deset medicinskih sestara i tehničara u potrazi za bolje plaćenim poslom i, kako kažu, boljim uslovima rada.

U prošloj godini četiri medicinske sestre i tehničara napustilo je Opštu bolnicu Valjevo, prekinuvši radni odnos, dok je neplaćeno odsustvo do dve godine uzelo šest medicinskih sestara. Kako nam je rečeno u Opštoj bolnici umesto sestara koje su uzele radnu knjižicu i onih koje su privremeno napustile bolnicu angažovana su lica koja su već imala ugovore na određeno, a zbog zabrane zapošljavanja nije bilo novih prijema na ta mesta. Naglašavaju da odlaskom deset sestara i tehničara nije ugroženo svakodnevno funkcionisanje valjevske zdravstvene ustanove. U Opštoj bolnici Valjevo trenutno je zaposleno 728 medicinskih sestara, tehničara i babica.

Čekaonica ispred kardiološke ambulante

Čekaonica ispred kardiološke ambulante (Foto: Đorđe Đoković)

Predsednica Udruženja medicinskih sestara, babica i tehničara Srbije Dijana Otašević kaže da je položaj ovih zdravstvenih radnika u Srbiji na niskom nivou i brojni su, još uvek nerešeni, problemi sa kojima se svakodnevno suočavaju.

„Jedan od većih problema jeste to što imamo nedovoljan broj sestara, babica i tehničara u zdravstvenim ustanovama širom Srbije. Zbog toga se dešava da na jednom radnom mestu radi jedna sestra, a obavlja posao za pet izvršilaca. Takođe opterećene su i velikim brojem pacijenata, a istovremeno je još uvek na snazi zabrana zapošljavanja u javnom sektoru. Medicinske sestre, tehničari i babice u Srbiji nisu adekvatno nagrađeni za svoj rad i to je jedan od gorućih problema. Paradoks je da su naše medicinske sestre cenjena i uvažavane van granica Srbije i to zbog znanja i veština koje su stekle upravo obrazovanjem u Srbiji“, kaže Dijana Otašević.

Ponižavajuće niske plate sestara, stagniranje u razvoju sestrinstva, neregulisano visoko školovanje, loši uslovi rada i izostajanje adekvatnog nagrađivanja pravih vrednosti, najčešći su razlozi koje navode medicinske sestre i tehničari želeći da napuste Srbiju i posao potraže u nekoj drugoj zemlji.

 

Aktuelno

 (foto: )
U petak i u Valjevu Pre 1 sati 26 minuta

Zastani Srbijo - "15 minuta za 15 života"

Koalicija "sVAanuće" poziva da se u petak, 22. novembra u 11 časova i 52 minuta, svi pridruže akciji "15 minuta za 15 života". Akcija je planirana u centru Valjeva, na raskrsnici ulica Vuka...

Obeleženo 150 godina (foto: www.mionica.rs)
Obeležen jubilej Pre 22 sati 27 minuta

Povodom 150 godina rada, nova stolarija za školu u Krčmaru

Osnovna škola "Vojvoda Živojin Mišić" u Krčmaru obeležila je 150 godina rada i postojanja. Škola u Krčmaru jedna je od najstarijih u valjevskom kraju. Sadašnja školska zgrada sazidana je 1901. godine.