Ilustracija (foto: Đorđe Đoković)
Ilustracija (foto: Đorđe Đoković)
06.07.2016, 11:14

Agresivni psi ili ljudi prevaranti?

č: | fb:

Devet milona dinara isplaćeno je iz kase Vidraka, za samo pola godine, oštećenim građanima zbog ujeda pasa lutalica. Direktor Vidraka Đorđe Milanović kaže da je prošle godine, za celu godinu, isplaćeno devet miliona dinara za 67 sudskih presuda, a već sada na polovini godine ima 69 sudskih presuda, a pojedinačne odštete iznose od 100.000 do 150.000 dinara.  

 

Nastavlja se praksa „sumnjivih slučajeva“, kao i prethodnih godina, a Vidrak je nemoćan da tome stane na put, niti postoji način da se dokaže da se pojedini sugrađani „sami poturaju psima“, kako bi dobili i do 150.000 dinara.

„Ako se nastavi ovakav trend, plašim se da ćemo do kraja godine oštećenim građanima morati da platimo i do 16 miliona dinara što je prevelika cifra za Vidrak. Ono što je primetno jeste da građani sve više tuže Vidrak, a sve manje Grad iz jednostavnog razloga što je lakše blokirati račun našeg preduzeća“, objašnjava Milanović.

Đorđe Milanović

Đorđe Milanović (Foto: Đorđe Đoković)

On ponavlja tvrdnju koju je izrekao i prošle godine, da se u većini slučajeva radi o vlasničkim psima i sumnja da je u ovim prevarnim radnjama povezano više lica.

„Nedavno je jedna gospođa naplatila odštetu zbog ujeda psa po sudskoj presudi, a isto joj se dogodilo i pre tri godine. Kolika je verovatnoća da jednu osobu za tri, a bilo je slučajeva i za godinu, ujede pas lutalica“, zapitao je Milanović navodeći samo jedan primer, najverovatnije, prevare a takvih je sigurno na desetine koje svakako treba ispitati. Dodaje da je slična situacija i kada je u pitanju klanje ovaca.

„Ima dosta slučajeva kada se pojavljuju isti vlasnici zaklanih životinja koji su u roku od dve-tri godine više puta naplatili odštetu“, kaže direktor Vidraka.

Zbog sumnje da je reč o lažiranju ujeda psa ili predstavljanje ujeda vlasničkog psa, kao ujed lutalice, u Vidraku su bili prinuđeni da formiraju posebnu komisiju koja ispituje okolnosti svake prijave napada. U većini slučajeva je teško dokazati prevaru, ali ima primera gde može da se dokaže lažiranje ujeda psa lutalice.

„Dovoljno je da građani napišu da ih je na trgu ujeo mali, crni pas lutalica i lekarski izveštaj, i na osnovu toga sud presuđuje. Prikupljamo sve sumnjive slučajeve i bićemo prinuđeni da podnesemo krivične prijave protiv onih koji na ovaj način dolaze do lake zarade, a na štetu budžeta Grada i kase Vidraka“, kaže direktor Milanović.

 

Dodatni problem komunalnom preduzeću prave i lovačka udruženja koja traže da Vidrak snosi odgovornost i da plati odštetu ukoliko se desi da pas lutalica napadne divljač. „Nije mi baš jasno šta mi imamo sa lovištima o kojima treba da se staraju lovci i njihova udruženja“, kaže naš sagovornik.

 

Problem lažiranja ujeda pasa ili predstavljanje ujeda vlasničkog psa kao ujed lutalice nije jednostavno rešiti i to je problem sa kojim se suočavaju svi gradovi u Srbiji. S jedne strane treba rešiti problem pasa lutalica, kojih je sve više na ulicama i pored toga što se redovno sterilišu i smeštaju u azil ili se nude na usvajanje. S druge strane su sugrađani kojima svakako nije lako i na ivici su egzistencije čim su se odlučili da na ovaj način dođu do novca, ali i oni koji su zaista bili na meti pasa lutalica.

„Problem je na nivou cele Srbije i svi gradovi izdvajaju ogromne sume novca za odštetne zahteve zbog ujeda pasa lutalica. U Novom Sadu  je prošle godine oštećenim građanima isplaćeno preko 120 miliona dinara. Možda bi trebalo napraviti jedinstvenu bazu čipovanih kučića, povećati kontrolu za vlasničke pse i naći način da se spreče malverzacije sa odštetnim zahtevima“, predlaže direktor Vidraka Đorđe Milanović.

 

 

Aktuelno