Postrojenje za preradu vode na Pećini (foto: Đorđe Đoković)
06.09.2016, 15:37
Najveći dužnici Krušik i firme iz sistema "Vujić"
Dug građana i privrede u prošloj godini za vodu i kanalizaciju iznosi 363,8 miliona dinara. Najveći dužnik sa 65,7 miliona dinara je Krušik-holding, dok firme iz sistema "Vujić", za vodu i kanalizaciju ukupno duguju oko 41 milion dinara. Istovremeno Vodovod za struju duguje preko 110 miliona dinara, dok je prošlu godinu završio sa gubitkom od 53 miliona dinara, piše u izveštaju o radu JKP Vodovod-Valjevo za 2015. godinu.
Izveštaj o radu ovog javnog preduzeća, koje je gubitaš, kome duguju, ali i koje je dužnik, danas su usvojili članovi Gradskog veća i to bez rasprave i zaključaka o tome kako naplatiti dugovanja, izmiriti dugove i poboljšati poslovanje ovog javnog preduzeća.
U izveštaju je navedeno da dug građana Valjeva iznosi 135,4 miliona, dok privreda Valjeva za vodu i kanalizaciju duguje 178,7 miliona dinara. Građani na Divčibarama duguju dva miliona, dok privrednici na Divčibarama Vodovodu duguju 27,2 miliona. Korisnici seoskih vodovoda Kukalj i Prskavac duguju 20,3 milona dinara.
Već godinama najveći dužnik za vodu i kanalizaciju je Krušik-holding, koji duguje 65,7 miliona dinara, slede Sloga AD sa 12,4 miliona dinara, Krušik-Akumulatori sa dugom od 8,5 miliona, Vapek-članica Lutra group oko pet miliona dinara, Vujić Valjevo duguje 3,8 miliona dinara. Budućnost FK za vodu i kanalizaciju duguje 3,7 miliona, Braća Todorović duguju 2,2 miliona, Opšta bolnica blizu dva miliona dinara, dok italijanska kompanija Valy za vodu i kanalizaciju duguje 1,7 miliona dinara. Na spisku dužnika od preko milion dinara su Planinarsko orijentacioni klub Valjevo sa 1,8 miliona i Mionica JKP sa 1,5 milion dinara.
Najveći dužnik na Divčibarama je Vujić Divčibare HTD sa dugom od preko 14,5 miliona dinara, Sloga AD Valjevo ima dug od 7,3 miliona i IMT Novi Beograd za vodu i kanalizaciju duguje blizu 1,2 miliona dinara.
Ovaj spisak dužnika nije konačan, s obzirom na to da su u izveštaju o poslovanju Vodovoda iskazana sumnjiva i sporna potraživanja. Preko 3,6 miliona dinara Vodovodu duguje Stefil, Minsa u stečaju duguje 3,4 miliona, Vujić Valjevo oko tri miliona dinara, Novi Elind u stečaju ima dug od 2,6 miliona, Vapek oko dva miliona, dok Braća Todorović za vodu i kanalizaciju duguju blizu 1,8 miliona dinara, Eko-koko blizu 1,5 miliona, Inos-Balkan 1,4 miliona i Nova Srbijanka u stečaju za vodu i kanalizaciju duguje oko milion dinara.
U izveštaju nezavisnog revizora o finansijskom položaju JKP Vodovod-Valjevo naznačeno je da su potraživanja koja se odnose na Krušik-holding Ugovorom o reprogramu dugova odložena i redovno se izmiruju, tako da je u 2015. godini ovo preduzeće uplatilo 31,6 miliona dinara, što je skoro polovina ukupnog duga.
Potraživanja od Sloge i Vujić Valjevo su najvećim delom regulisana UPPR-om, koji je usvojio Privredni sud, dok je drugi deo potraživanja od firmi Sloga i Vujić Valjevo, koja nisu regulisana UPPR-om, kao i potraživanja od HDT Divčibare, regulisana reprogramom duga. Tako su u prošloj godini ove tri firme ukupno uplatile 636.000 dinara.
Dug Vodovoda za električnu energiju iznosi preko 110 miliona dinara, dok je gubitak ovog javnog preduzeća na kraju 2015. godine iznosio 53 miliona dinara, koji će na predlog Nadzornog odbora, biti pokriven iz neraspoređene dobiti iz prethodnih godina, koja iznosi 57,9 miliona dinara. I odluku o pokrivanju prošlogodišnjeg gubitka usvojilo je danas Gradsko veće bez obrazloženja i rasprave.
Troškovi zarada u odnosu na 2014. povećani za 20 miliona, a ostali rashodi veći za 17,5 miliona dinara
U Vodovodu je zaposleno 234 radnika, a prosečna bruto zarada u prošloj godini iznosila je oko 45.000 dinara, dok je direktor u decembru primio oko 62.000 dinara. Troškovi zarada, naknada i ostali lični rashodi prošle godine su iznosili 174 miliona dinara ili za 20 miliona dinara više nego 2014. godine.
U izveštaju o radu JKP Vodovod-Valjevo piše da je prošle godine na ostale rashode, bez preciziranja o kojim ostalim rashodina se radi, potrošeno 21 milion dinara, dok je 2014. godine na ostale rashode potrošeno 3,5 miliona dinara ili 17,5 miliona manje nego lane. Na reprezentaciju je potrošeno oko dva miliona dinara, za donacije je izdvojeno 440.000, a za reklamu i propagandu oko 330.000 dinara.
Rashodi u prošloj godini su iznosili oko 422 milona dinara, najveća stavka su bruto zarade, slede amortizacija sa blizu 96 miliona i nematerijalni troškovi sa 26 miliona, gde nisu precizirani pojedinačni nematarijalni troškovi, tako da se u izveštaju Vodovoda ne mogu videti, recimo računi ili troškovi za telefone.