Toplana (foto: Đorđe Đoković)
08.09.2016, 07:10
Revizor konstatovao da su netačni podaci u izveštaju Toplane
Gradsko veće je na sednici usvojilo izveštaj o radu Toplane u prošloj godini, a da pri tom nije donet nikakav zaključak koji bi podrazumevao mere za prevazilaženje problema u poslovanju, koji su evidentni i traju već nekoliko godina.
Predlozi, koji su se čuli na sednici, bili su na nivou predizborne kampanje i više su ličili na političke stavove nego na ozbiljno upravljanje javnim preduzećem čija imovina vredi blizu 1,4 milijarde dinara ili više od 11 miliona evra. Podsećam da je reč o imovini svih građana Valjeva, koja je gradskoj vlasti poverena na upravljanje, pa se od njih očekuje ozbiljniji i odgovorniji odnos.
Eksterni revizor, nakon što je pregledao finansijski izveštaj poslovanja Toplane, nije izrazio mišljenje "zbog nepouzdanosti i netačno iskazanih podataka u finansijskom izveštaju". Smisao revizije je da se zaštite interesi vlasnika kapitala kroz ocenu revizora da li finansijski izveštaj prikazuje realan finansijski položaj preduzeća.
Sagovornik Kolubarskih.rs, koji se bavi revizijom finansijskog poslovanja preduzeća, objašnjava da u slučaju Toplane "revizor nije dao pozitivno mišljenje zbog toga što finansijski izveštaj nije pouzdan i na osnovu njega se ne bi mogli izvoditi bilo kakvi zaključci, naročito se ne može efikasno upravljati preduzećem".
On dodaje da su primedbe revizora ozbiljne i odnose se na greške u evidenciji, tačnije ne postoji tačan popis imovine, do netačno iskazane vrednosti imovine, vrednosti kapitala i neusaglašenosti, odnosno nepouzdanosti pojedinih pozicija potraživanja.
U izveštaju nezavisnog revizora piše da "u poslovnim knjigama Toplane osnovni kapital preduzeća iznosi sedam miliona dinara, dok je u poslovnim knjigama Grada vrednost osnovnog kapitala 716 miliona dinara".
Dalje se navodi da su 2012. godine "imovinu preduzeća, koju je finasnirao Grad, EAR Republike Češke i resorno ministarstvo Srbije, veštaci procenili na 1,47 milijardi dinara, u poslovnim knjigama ta imovina vredi 1,45 milijardi dinara, a uvidom revizora u pojedinačne procene veštaka, zbir procenjenih vrednosti iznosi 852 miliona dinara". Pri tom Toplana nije obračunavala amortizaciju na tu imovinu od 2008. do 2012, što bi predstavljalo neiskazani trošak poslovanja i umanjilo njenu vrednost.
U izveštaju revizora još piše da je popis imovine i obaveza završen 4. aprila 2016. godine, odnosno nije urađen u zakonskom roku. Kao razlog kašnjenja navedene su činjenice o „nepostojanju računopolagača za određene popisne liste, nemogućnost jasne identifikacije stavki sa popisnih listi, nepostojanje inventarskih brojeva i konstataciju da određena oprema i objekti postoje, ali se ne mogu identifikovati“.
Eksterni revizor skreće pažnju da je centralna popisna komisija Toplane u izveštaju navela da je „potrebno izvršiti identifikaciju, obeležavanje, veštačenje i procenu nekretnina, postrojenja i opreme“.
Sagovornik Kolubarskih.rs preporučuje da se sačini novi finansijski izveštaj u kome bi se uklonile sve primedbe i koji bi dobio pozitivno mišljenje eksternog revizora.
"Zakonom je predviđena mogućnost podnošenja ispravljenog finansijskog izveštaja, što bi svakako bio dobar početak rešavanja problema u JKP Toplana, jer je tek na osnovu pouzdanih finansijskih izveštaja moguće donositi upravljačke odluke i kontrolisati uticaj tih odluka na poslovanje. Ukoliko postoji prekršajna ili krivična odgovornost za propuste ili pak zloupotrebe koje su učinjene u pretodnom periodu, tim pitanjem treba da se pozabave nadležne institucije“, zaključuje sagovornik Kolubarskih.rs.