Spomenik Živojinu Mišiću (foto: Đorđe Đoković)
11.11.2016, 13:23
Cveće na spomenik vojvodi Mišiću
Povodom Dana primirja u Prvom svetskom ratu, predstavnici Grada i Vojske položili su cveće na spomenik vojvodi Živojinu Mišiću.
Cveće je položio zamenik gradonačelnika Dragan Jeremić, a u delegaciji Komande garnizona Valjevo, Regionalnog centra Ministarstva odbrane i Drugog centra za obuku Valjevo bili su potpukovnik Aleksandar Vasiljević, potpukovnik Nebojša Cvetković i kapetan Zoran Đurđević.
Zamenik gradonačelnika Dragan Jeremić je rekao da je ovaj datum, po značaju, skoro isti kao i 9. maj. "Neki iz Evrope pokušavali su da Srbiji umanje njenu antifašističku ulogu i da izuzmu tu činjenicu da je Srbija uvek bila na strani pobednika, kao i to da je Srbija uvek bila u borbi protiv zla koje je pretilo Evropi u Prvom i Drugom svetskom ratu. Na nama je da negujemo tradiciju i da sledimo antifašističku borbu i da negujemo sećanje na junake iz Prvog svetskog rata. Smatram da ovaj datum zaslužuje još veću pažnju i mi ćemo ovaj dan obeležiti na veličanstveniji način", poručio je Dragan Jeremić .
Potpukovnik Aleksandar Vasiljević je rekao da se Srbija na ovaj dan svrstala na stranu pobednika i da su veličane pobede srpskih junaka i vojnika. "Osim hrabrih vojnika, na današnji dan koji slavimo, treba spomenuti da smo imali i velike civilne žrtve u Prvom svetskom ratu. Današnji dan, naš narod treba sa ponosom da slavi kao dan pobede i to treba da uđe u svest našeg naroda, da je ovo jedan bitan datum kojim mi treba da se ponosimo i da ga obeležavamo na što veličanstveniji način", rekao je Vasiljević.
Dan primirja u Prvom svetskom ratu obeležava se u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine, kada je u Francuskoj potpisano primirje u Prvom svetskom ratu.
Dan primirja u Prvom svetskom ratu 1918. godine smatra se i danom kapitulacije Nemačke. Tog dana su sile Antante i Nemačka, posle višemesečnih tajnih pregovora u jednom železničkom vagonu na zabačenoj pruzi u šumi Kompijenj, u Francuskoj, potpisale primirje.
Odredbe tog dokumenta koji je uglavnom sastavio francuski maršal i vrhovni komandant savezničkih vojski Ferdinand Foš, bile su prekid neprijateljstava, povlačenje nemačkih trupa iza granica, neuništavanje infrastrukture, razmena zarobljenika, obećanje reparacija, uništavanje nemačkih ratnih brodova i podmornica, postupanje tokom primirja.
Iako su primirjem prekinuta borbena dejstva, bilo je potrebno još šest meseci pregovora na Pariskoj mirovnoj konferenciji dok nije zaključen i mirovni sporazum kojim je okončan Prvi svetski rat - Versajski ugovor.
Dan primirja se obeležava u svim zemljama-potpisnicama sporazuma.