Javna rasprava (foto: Kolubarske.rs)
24.12.2016, 09:00
Probijeni rokovi za donošenje budžeta
U sali Skupštine grada sinoć je pred samo šest građana održana javna rasprava o predlogu Odluke budžeta za 2017. godinu. Pored građana u sali su, u najvećem broju, bili zaposleni i načelnici u Gradskoj upravi i nekolicina novinara. I to je slika javne rasprave koja se ponavlja poslednjih deset, a možda i više godina.
Budžet za 2017. godinu koji iznosi 3,1 milijardu dinara ili za 11,3 posto više u odnosu na ovogodišnji, predstavio je načelnik Odeljenja za budžet i finansije Željko Tabašević, a detaljnije o trošenju novca i planiranim projektima za sledeću godinu govorio je zamenik gradonačelnika Dragan Jeremić.
Građani su ovaj put imali zamerke na način rešavanja problema aero-zagađenja uz predloge kako treba efikasnije i bolje zaštiti životnu sredinu, bilo je kritike da je malo novca izdvojeno za poljoprivredu, da se nedovoljna pažnja posvećuje valjevskim selima, konkretno Miličinici, selu koje je ušlo u republički projekat "Selo za 21. vek", a bilo je i zahteva da se asfaltira deo trotoara u Daničećevoj ulici, koji je ostao neasfaltiran i pravi probleme starijim i osobama sa invaliditetom. Zahtev je odmah, na licu mesta, prihvatio Dragan Jeremić obećavši da će novac za to biti planiran u budžetu.
Profesor Visoke poslovne škole strukovnih studija dr Slobodan Ilić je uz nekoliko zamerki izneo i nekoliko predloga i phvala. On je rekao da je dobro to što smo posle toliko godina dobili načelnika za budžet i finansije u Gradskoj upravi, dobro je i to što se nastavlja javna rasprava, međutim sve ostalo nije dobro, smatra Ilić.
"Nije dobro to što je nekoliko dana pred javnu raspravu objavljen na sajtu Grada poziv za raspravu, ali bez ikakvih odluka, da bi samo dan pred javnu raspravu bio objavljen predlog odluke o budžetu za sledeću godinu. Nije dobro to što nisu ispoštovani rokovi, jer javna rasprava o nacrtu Odluke o budžetu trebalo je dabude organizovana 1. novembra, 20. decembra je trebalo da Skupština usvoji Odluku, a da do 25. decembra da se dostavi Ministarstvu, a mi ćemo tek 29. decembra na Skupštini grada usvojiti budžet za 2017. godinu. Pitanje je za one koji ne rade kako treba da rade, kako to da su Mionica i Ljig, te dve male opštine završile posao na vreme, a jedno veliko Valjevo nije sposobno da donese najvažniju odluku Grada na vreme?", zapitao je Slobodan Ilić.
On je naglasio da "ovo nije kritika da bi bila kritika nekoga ko ovo radi, nego je zbog toga što će sve više i više transparentnost procesa donošenja lokalnih budžeta biti pod monitoringom mnogih institucija, a to će direktno uticati na mogućnost dobijanja sredstava iz fondova Evropske unije. "I zato, ako nas zbog toga preskoče, ne bi trebalo da se ljutimo", poručuje Ilić.
Nije dobro ni to što bi danas trebalo da razgovaramo o nacrtu, a ne o predlogu Odluke o budžetu. "Posle ove javne rasprave bi trebalo da Gradsko veće razmotri sve predloge koji su izneti i da vidi da li neki predlog može da postane sastavni deo budžeta. Možda je upravo to nepoštovanje procedura i rokova, jedan od razloga zbog čega večeras nema više građana da učestuje u javnoj raspravi. Verovatno shvataju da je to jedna jalova priča", rekao je Ilić.
On je predložio da se sledećegodine kada se objavi poziv za javnu raspravu uz taj poziv dostave i nacrti odlika, kako bi svi zainteresovani imali dovoljno vremena da pročitaju i da se pripreme za učešće, što i jeste cilj javne rasprave. Ilić je predložio da se, s obzirom na to da Valjevo pretenduje da bude fakultetski–obrazovni centar, već sada ima nekoliko fakulteta, organizuje okrugli sto sa stručnjacima sa tih fakulteta koji bi dobronamerno razgovarali o predloženom budžetu.
Prilikom uvođenju programskog budžeta rečeno je da on treba da bude napredak u odnosu na linijski budžet, jer kroz programski budžet treba da se vide ciljevi koje ova vlast želi da realizuje i rezultate koja treba da postigne u sledećoj godini. "Slušajući predlog budžeta nismo čuli ni jedan cilj koji kroz bilo koji od programa želite da postignet"“, zamerio je Ilić.
On je dodao da u jednom delu programskog budžeta piše da postoji odgovorno lice za realizaciju nekog programa, aktivnosti ili projekta.
"Ovo je treći programski budžet koji je pred nama, a s obzirom na to da je budžet politički instrument za ostvarenje ciljeva jedne lokalne vlasti u jednoj godini, moje pitanje je – recite mi samo jednu osobu koja je snosila odgovornost za neispunjenje onoga što je pisalo u programskom budžetu i da li uopšte postoji takva osoba. I u čemu je za 2017. potrošnja javnih sredstava građana ovog grada efikasnija i ekonomičnija nego što je to bilo 2015. godine?“, pitao je sinoć na javnoj raspravi profesor VIPOS dr Slobodan Ilić.