Gradska parcela u Industrijskoj zoni
25.05.2017, 07:01
Gradske parcele u Industrijskoj zoni u korovu i sa zmijama
Parcele koje su u vlasništvu Grada u Industrijskoj zoni, ukupne površine preko sedam hektara, su zakorovljene i leglo zmija.
Za razliku od tih zapuštenih parcela, koje Grad nije uspeo da proda, ali ni da ih redovno kosi, svi objekti nekadašnjeg "Stefila" koji su prodati su adaptirani, sređeni, "privedeni nameni", a na većini parcela u privatnom vlasništvu su izgrađeni novi objekti.
Napuštene hale i zemljište nekadašnje fabrike nameštaja je kupilo deset valjevskih privrednika koji su pokrenuli proizvodnju i zaposlili preko 500 radnika. Pored toga što su sve objekte obnovili i izgradili nove hale, vlasnici su rekonstruisali vodovodnu mrežu, izgradili trafostanice, asfaltirali i betonirali prilaze do svojih poslovnih objekata.
Krajem prošle godine u Industrijskoj zoni "Stefil", novcem Republike i Grada, rekonstruisane su tri saobraćajnice ukupne dužine 960 metara. Radovi su koštali 35 miliona dinara, polovinu sredstava je obezbedilio Ministarstvo privrede Vlade Srbije kroz program "Podrška razvoju poslovne infrastrukture", dok je preostalih 17,5 miliona dinara izdvojeno iz budžeta grada Valjeva.
U Industrijskoj zoni postoje saobraćajnice koje još uvek nisu asfaltirane, ali za sada nema najava da li će i kada biti.
Problem u Industrijskohj zoni, koji Grad ne rešava skoro sedam godina jeste kanalizacija, na koju su priključeni svi objkeklti, ali koja nije priključena na centralnu kanalizaciju tako da se fekalije izlivaju u obližnju njivu koja je u privatnom vlasništvu.
Osim problema sa kanalizacijom, vlasnici objekata u Industrijskoj zoni, ukazuju i na to da ima saobraćajnica koje su bez trotoara i pored toga što su projektom planirani. Takođe, problem predstavlja i to što u Industrijskoj zoni, gde se radi i treća smena, ne postoji ulična rasveta. Vlasnici firmi su spremni da sufinansiraju rekonstrukciju ulične rasvete, ali, za sada niko iz Gradske uprave, ne odgovara na njihove predloge i zahteve.
Ovih dana dodatni problem prave i zmije, koje su se nastanile na parcelama koje su obrasle u korov a nalaze se pored sređenih objekata, tako da su prošle nedelje pronađene dve zmije u magacinu i garderobi jedne hale.
Grad investitorima nudi četiri zone
"Na teritoriji grada Valjeva opredeljene su tri lokacije za privredno-industrijske namene površine 230 ha – Industrijska zona Stefil, Industrijska zona Krušik i Privredna zona Beloševac", navodi se na sajtu Grada Valjeva.
Uz Industrijsku zonu "Stefil" navedeno je da su slobodne parcele površine 70.139 metara kvadratnih po ceni od 6,79 evra/m2, kao i da su "raspoloživi prilazni put, atmosferska kanalizacija i električna energija. Mogućnost priključka na vodovod i kanalizaciju".
Nekada kredit od 200 miliona dinara za Industrijsku zonu, a danas gradske parcele u korovu
Grad se 2010. godine kreditno zadužio sa 200 miliona dinara kako bi kupio imovinu fabrike "Stefil" da bi na lokaciji u prigradskom naselju Gorić otvorio industrijsku zonu.
Lokalna vlast u Valjevu je tada, objašnjavajući građanima Valjeva i pravdajući svoju odluku da se kreditno zaduži sa 200 miliona dinara, govorila da će u januaru 2011. u Valjevo doći predstavnici dve firme iz Italije i Indije, koje su zainteresovane da otvore proizvodne pogone u budućoj industrijskoj zoni. "Otvaranje industrijske zone lokalna vlast vidi kao dobru šansu da dođu strani investitori koji će otvoriti proizvodne pogone, što će rešiti problem velikog broja nezaposlenih kojih u Valjevu ima oko 8.000", pisali su mediji pre sedam godina.
U septembru 2015. godine gradsko rukovodstvio je najavilo donošenje plana razvoja industrijske zone "Stefil", koji se odnosio na proširenje industrijske zone, uređenje saobraćajnica u samoj zoni, infrastrukturno opremanje i izgradnju saobraćajnice koja bi povezala Industrijsku zonu sa obilazni putem. Kako je tada navedeno cilj najavljenog programa je "privlačenje domaćih i stranih investicija i povećanje broja zaposlenih na teritoriji grada".
Danas, sedam godina od kupovine "Stefila" i izgradnje Industrijske zone, ili dve godine od najave donošenja plana i programa razvoja Industrijske zone "Stefil", parcele i imovina koje su u vlasništvu Grada su zakorovljene i ugrožavaju okolinu, novih kupaca nema, a strani investitori nisu došli, pa čak ni oni najavljeni iz Italije i Indije.