Spomen groblje iz Prvog svetskog rata  (foto: Đorđe Đoković)
Spomen groblje iz Prvog svetskog rata (foto: Đorđe Đoković)
11.11.2017, 11:22

"Sećanje na one koji su ugradili svoje živote u našu slobodu"

č: | fb:

Dan primirja u Prvom svetskom ratu, u spomen na sve nevino stradale u Srbiji, je državni praznik i obeležava se širom zemlje nizom manifestacija.

 

Na Spomen groblju iz Prvog svetskog rata u Valjevu, predstavnici Vojske Srbije i gradonačelnik Slobodan Gvozdenović su položili vence i odali počast poginulim vojnicima, vojskovođama i svim stradalim u Prvom svetskom ratu.

Polaganja venca

Polaganja venca (Foto: Đorđe Đoković)

 

- Na Goroblju poginulih i umrlih junaka za otadžbinu su kosti srpskih vojnika, onih koji su ostavili svoje živote ovde posle Kolubarske bitke, kao i kosti neprijateljskih vojnika, austrougarskih, hrvatskih, mađarskih i svih onih koji su ratovali na strani centralnih sila. Ovde su kosti i onih koji su posle epidemije pegavog tifusa, a nakon povlačenja austrijske vojske iz Valjeva, izgubili svoje živote.  

Danas se sećamo svih onih koji su ugradili svoje kosti i svoje živote u slobodu koju danas mi uživamo. Srpsku državu su pravili svetitelji i vojnici. Svetitelji su sejali seme vere, a vojnici odlazili u smrt znajući da je život jeftiniji od onoga što brane. Zato neka je večna slava junacima i neka se više nikada ne ponovi takva katastrofa i tako veliki rat kakav je bio na ovim prostorima u prošlom veku - rekao je gradonačelnik Slobodan Gvozdenović.

Spomen groblje iz Prvog svetskog rata

Spomen groblje iz Prvog svetskog rata (Foto: Đorđe Đoković)

 

Dan primirja u Prvom svetskom ratu obeležava se u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine, kada je u Francuskoj, u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, potpisano primirje u Prvom svetskom ratu. Primirje, koje je bilo na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju, 28. juna 1919. godine, obeležava se u svim zemljama koje su potpisale sporazum. 

 

U Srbiji je 11. novembar neradan dan, a praznik je prvi put zvanično obeležen 2012. godine, na osnovu izmena Zakona o državnim i drugim praznicima koje je Skupština Srbije usvojila krajem 2011. godine.

 

Cvet "Natalijina ramonda"

 

Kao glavni motiv za amblem ovog praznika koristi se cvet Natalijina ramonda, a ovu biljku je 1884. godine u okolini Niša otkrio doktor Sava Petrović, dvorski lekar kralja Milana Obrenovća.

Reč je o endemskoj vrsti zapadnog Balkana, a osim u Srbiji, raste samo u Makedoniji i Grčkoj. Nalazi se na spisku retkih, ugroženih i endemičnih biljaka Evrope, a u Srbiji je strogo zaštićena vrsta.

Ono što čini ovu biljkom specijalnom  jeste da čak i kada se potpuno osuši, Natalijina ramonda može ponovo da oživi kada se zalije. Zato se često koristi ovaj cvet kako bi se pronašla simbolika sa srpskim narodom i vojskom koja je tokom Prvog svetskog rata pretrpela ogromne gubitke ali je uspela da se uzdigne i da veliki doprinos u savezničkoj pobedi nad Nemačkom i Austro-Ugarskom. 

Aktuelno

 (foto: )
Polazak 22. aprila Pre 3 sati 34 minuta

Gimnazijalci pozivaju na pešački marš do Novog Sada

Valjevski gimnazijalci organizuju još jedan pešački marš, ovoga puta do Novog Sada, gde će se 26. aprila pridružiti protestu srednjoškolaca. "Idemo u još jednu šetnju, zajedno sa kolegama iz Užica,...

Uskršnja jaja (foto: Đorđe Đoković)
Hristos vaskrse Pre 1 dan 8 sati

Uskrs ove godine danas proslavljaju svi hrišćani

Osim pravoslavnih vernika, Uskrs ove godine istog dana, 20. aprila, proslavljaju i ostali hrišćani. Najveći hrišćanski praznik, koji simbolizuje pobedu života nad smrću, danas slave katolici,...