Gradac (foto: Đorđe Đoković)
Gradac (foto: Đorđe Đoković)
22.01.2018, 10:44

Lokalni front Va tvrdi: bilo je nezakonito i nestručno

č: | fb:

Deponijska pregrada ili gabionska brana na Gradcu, koja je koštala 6,6 miliona dinara, najverovatnije je izazvala poplavu 24. oktobra prošle godine kod mosta "Milovan Glišić", kada je pričinjena velika materijalna šteta na putevima i privatnoj imovini, koja još uvek nije utvrđena.

 

Lokalni front Va, na osnovu prikupljene dokumentacije vezane za izgradnju deponijske pregrade, kao i na osnovu izveštaja sa sednica Odseka za vanredne situacije i odbranu, i Štaba za vanredne situacije, o dešavanjima 24. oktobra, smatra da je bilo nezakonitog i nestručnog postupanja, da je izostala blagovremena reakcija nadležnih organa, kao i da su mnoga ključna pitanja još uvek bez odgovora.

Predrag Savić

Predrag Savić (Foto: Đorđe Đoković)

 

Predrag Savić navodi da su, tražeći odgovore na pitanja: koje su dužnosti, obaveze i prava tog Odseka u vanrednim situacijama, otkrili "dosta toga zanimljivog". Pre svega da je nastao krajem 2014. godine i to bez ikakve odluke Skupštine grada ili Gradskog veća, "jednostavno se rodio izmenom sistematizacije radnih mesta".

 

- U toj sistematizaciji precizirana je obaveza šefa Odseka za vanredne situacije da propiše procedure po kojima će raditi. U zahtevu koji smo uputili Gradskoj upravi pitali smo da li te procedure postoje, i dobili smo odgovor da ne postoje. Ukratko rečeno, 24. oktobra prošle godine ljudi koji su bili na licu mesta, radili su po čistoj improvizaciji. Mi još uvek ne znamo ko je vodio čitavu operaciju odbrane od poplava? Takođe, ne znamo ko je naložio da se angažuju mašine firme "Ingrap-Omni", sa kojom Odeljenje za građevinsko zemljište i infrastrukturu ima ugovor, ali za redovno održavanje vodotokova drugog reda, a ne za intervenciju u vanrednoj situacijia kakva je izvesno bila 24. oktobra. Ne zna se ko je naložio da mašine oštete put sa leve strane reke, kako bi se voda vraćala u korito. Pokušali su bujicu da zaustave sa dva kamiona rizle, što je potpuno promašen posao -  smatra Savić.

 

On skreće pažnju na izveštaj Odseka za vanredne situacije i odbranu, u kome čovek koji je pisao izveštaj, pretpostavlja da je to šef Odseka, navodi da je "stekao utisak da brana utiče na vodotok Gradca i da se zbog postojanja brane nivo vode podiže i da se izliva na levu obalu".

Ljubomir Radović

Ljubomir Radović (Foto: Đorđe Đoković)

Aktivista Lokalnog fronta Va Ljubomir Radović ističe da je prema Zakonu o vanrednim situacijama, jedino Štab za vanredne situacije nadležan i da zakon ne poznaje odseke i druge improvizovane službe. On objašnjava šta propisuje Zakon i Uredba Vlade Srbije o sastavu i načinu rada štabova koji se bave vanrednim situacijama i koji prvi treba da reaguju.

 

- Pre svega zahteva procenu ugroženosti, ali ta procena nije urađena pre vanredne situacije nego tek 15. novembra ili 22 dana posle poplave, i tek tada je poslata policiji koja treba da da saglasnost za korišćenje tog dokumenta. Takođe neophodna je bila odluka, koja inače ne postoji, o organizaciji zaštite i spasavanja na teritoriji Valjeva. Ono što je interesantno jeste to da poslovnik o radu Štaba za vanredne situacije, koji je donet 2011. godine, nije propisao kontrolu rada tog Štaba od strane Skupštine grada. Takođe, plan zaštite i spasavanja od poplava na teritoriji Valjeva urađen je tek u februaru prošle godine i dostavljen JP "Srbijavode" radi pribavljanja mišljenja – navodi Ljubomir Radović i zaključuje da mnogo toga nije ispoštovano, niti je u skladu sa zakonom.

 

U dokumentu, koji je Lokalni front Va dobio pozivajući se na Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, piše da "članovi Štaba za vanredne situacije nisu prošli obuke za osposobljavanje i stručno usavršavanje što je propisano uredbom o načinu rada štabova".

 

Radović kaže da se u odgovoru dalje navodi da se prilikom obrazovanja Štaba vodilo računa o tome da načelnik i članovi budu dokazani stručnjaci iz organa javnih preduzeća, ustanova, koji poslove iz svoje nadležnosti znaju da obavljaju u svim situacijama. "Da li možete da zamilsite da neko ko je radio u nekom javnom preduzeću zna kako treba da se ponaša u nekoj vanrednoj sutuaciji i da je stručnjak za takve situacije", zapitao je Radović.

 

Loklani front smatra da je nedopustivo da Štab za vanredne situacije nije reagovao 24. oktobra, nego je sednica održana dan nakon poplava i "haosa" koji je napravljen kod mosta "Milovan Glišić", i tek kada se Gradac "miroljubivo povukao u svoje korito".

 

- Na toj istorijskoj sednici, komandant Štaba je predložio nekoliko zaključaka koji su valjda i usvojeni. On je tražio mišljenje stručnih lica o uticaju deponijske pregrade na izlivanje i oštećenje puta. Očigledno je komandantu Štaba promakao izveštaj Odseka za vanredne situacije gde se navodi da je utovarivač oštetio kameni nabačaj ispred mosta kako bi omogućio vodi da se odmah pre mosta vrati u korito - kaže Radović.

Željko Trifunović

Željko Trifunović (Foto: Đorđe Đoković)

Aktivista Željko Trifunović kaže da je za sada tajna ko su autori idejnog projekta i projekta. On se posebno osvrnuo na javnu nabavku projektovanje i izgradnje deponijske pregrade, naglašavajući da je i u ovom slučaju "Grad ignorisao propise o javnim nabavkama".

 

- Na naše pitanje, koje smo postavili Gradu o javnoj nabavci, dobili smo odgovor da postupak javne nabavke ne bi ni mogao početi, a da pre toga nisu ispunjeni svi uslovi koje propisuje Zakon. Nema nikavog pisanog traga o svemu tome što je trebalo prethoditi javnoj nabavci. Kao što su: pisani zahtev za pokretanje javne nabavke i pisani nalog za pokretanje postupka javne nabavke. Zatim potrebno je da služba računovodstva dostavi finansijski izveštaj u kome se vidi da su sredstva opredeljena za tu javnu nabavku. Postavili smo i pitanje da li je komisija za javnu nabavku i kada izvršila stručnu ocenu projekta deponijske pregrade? Dobili smo odgovor da ne postoji traženi dokument - kaže Trifunović.

 

On zaključuje da, osim što je 6,6 miliona dinara manje u gradskom budžetu i što još uvek nije poznat iznos za otklanjanje nastale štete, nije poznato ni koliko je koštao idejni projekat i projekat.  

Lokalni front Va

Lokalni front Va (Foto: Đorđe Đoković)

 
Aktivisti Lokalnog fronta Va ne mogu pouzdano da kažu da li je deponijska pregrada kriva za poplavu 24. oktobra prošle godine kod mosta "Milovan Glišić”"na reci Gradac.

 

"Mi ne želimo to da tvrdimo, mi insistiramo na tome da odgovor daju stručnjaci i oni koji su nadležni. Sada je najvažnije da dobijemo projekat i tada će biti mnogo toga jasnije, i tada ćemo tražiti odgovornost", poručio je Predrag Savić.

Aktuelno

Ski staza Crni vrh Divčibare (foto: Divčibare Ski Resort)
Na stazi Crni vrh Pre 10 sati 50 minuta

Počela ski sezona na Divčibarama

Prvo ovogodišnje skijanje na Divčibarama počelo je danas. Kako je saopšteno iz Divčibare Ski Resorta, koje gazduje ski stazom "Crni vrh", vremenske progonze su povoljne, sa padavinama i...

 (foto: )
Europrom za najmlađe Pre 10 sati 47 minuta

"Novogodišnji bal" - poklon predstava za decu

Europrom i ove godine najmlađim sugrađanima poklanja pozorišnu predstavu. U subotu, 28. decembra u 17 časova na sceni Centra za kulturu biće odigrana predstava za decu "Novogodišnji bal". Igraju...

Paketici za male pacijente (foto: Kristina Paramentić)
"Deda mraz sa krova" Pre 1 dan 10 sati

Paketići za najmlađe pacijente

Lepa tradicija proizišla iz saradnje Zdravstvenog centra Valjevo i Gorske službe spasavanja-stanice Valjevo, na trenutak je obradovala mališane na lečenju u valjevskoj bolnici jer su dobili...