
Festival duvan čvaraka (foto: Đorđe Đoković)
23.08.2018, 07:05
Čvarkijada stalna gradska manifestacija
Festival duvan čvaraka, poznatiji kao "čvarkijada", uvršten je u stalne manifestacije od značaja za Valjevo, odlučili su odbornici Skupštine grada, a na inicijativu gradonačelnika.
Kako se navodi u obrazloženju, "gradonačelnik je podneo inicijativu da se normativno uredi način organizovanja, upravljanja i finansiranja manifestacije Festival duvan čvaraka i da se navedena manifestacija uvrsti u red stalnih manifestacija od značaja za grad Valjevo".
Da bi se čvarkijada našla "rame uz rame" sa 11 stalnih gradskih manifestacija, koje su finansirane iz budžeta, bilo je neophodno izmeniti Odluku po kojoj su samo manifestacije iz sporta i kulture bile "stalne". Odluka, pored manifestacija iz oblasti kulture i sporta, sada sadrži i manifestacije iz oblasti privrede i turizma.
Ove godine biće organizovan trinaesti po redu festival Duvan čvaraka posvećen promociji pripreme specijaliteta valjevskog kraja – duvan čvaraka.
Sudeći prema plakatu postavljenom na sajtu Turističke organizacije, ovogodišnja "čvarkijada" trajaće dva dana - 6. i 7. oktobra. Osim datuma održavanja festivala drugi detalji nisu objavljeni.
U planu javnih nabavki za 2018. godinu gradonačelnika Valjeva, planirano je da za "usluge za organizaciju koncerta, čvarkijada" bude izdvojeno 1,25 miliona dinara.
Festival duvan čvaraka se pridružio stalnim gradskim manifestacijama od kojih je osam iz sporta i tri iz kulture; Svetosavska atletska trka, Letnja basket liga, Memorijaln atrka "General Đukić", Novogodišnji turnir u malom fudbalu, Juniorski košarkaški turnir, Memorijalni šahovski turnir "Selimir Manojlović", Memorijalni rukometni turnir "Nikola Jevremović Gužva", Olimpijske seoske igre, Valjevski Džez fest, Tešnjarske večeri i Abro fest.