Karađorđeva ulica (foto: Kolubarske.rs)
16.01.2019, 08:02
Čisti se samo 84 od preko 450 gradskih ulica
Lista prioriteta čišćenja ulica i puteva, na teritoriji Valjeva, kao i saobraćajnica na Divčibarama napravljena je pre 18 godina i do sada nije menjana, osim što su u prvu grupu ili prvi prioritet ove godine dodate još dve ulice - Resavska i Špoljarićeva na Petom puku.
Tako se prema Programu zimskog održavanja ulica u Valjevu, javnih i nekategorisanih puteva i saobraćajnica na Divčibarama, sneg čisti u 84 ulice u gradu, od toga 41 je u prvoj grupi, dok su 43 ulice u drugoj grupi zimskog održavanja.
Pored gradskih ulica čiste se lokalni putevi i to 18 prvog i 11 drugog prioriteta, dok se na Divčibarama čisti 16 saobraćajnica, od toga deset je prvi prioritet.
U većini gradova u Srbiji praksa je da nakon 48 časova od prestanka padavina i uklonjenog snega u ulicama prvog i drugog prioriteta, putari čiste i ulice koje nisu u programu zimskog održavanja. Kolubarske.rs su pokušale da saznaju da li takva praksa postoji i u Valjevu, i ukoliko postoji koje i koliko ulica se čisti?
Mirko Međa iz građevinskog preduzeća "Ingrap-Omni", koje je na tenderu dobilo posao zimskog održavanje ulica i puteva za 44,7 miliona dinara sa PDV-om, kaže da se sneg čisti pre svega u ulicama koje su u programu za čišćenje, prva i druga grupa, pa tek kada one budu očišćene i prestanu padavine, onda "ispunjavaju želje sugrađana iz ulica koje nisu u programu zimskog održavanja".
Objašnjava da na teren izlaze po pozivu građana, nisu potrebni posebni razlozi, mada, kako naglašava, "najčešće su pozivi zbog bolesnih i smrtnog slučaja".
Na pitanje Kolubarskih.rs u koliko ulica su ekipe preduzeća "Ingrap-Omni" intervenisale, koliko često i koje su ulice očišćene prošle nedelje, a nisu ni prvi ni drugi prioritet, Međa nije želeo da odgovori rekavši da "na to pitanje ne zna odgovor", a osim toga "nebitno je koje ulice su čišćene, a nisu u programu".
Međutim, nama je bitno zbog toga što građani tvrde da putari redovno čiste pojedine ulice a nisu u programu zimskog održavanja, dok u ostale ili većinu ne ulaze i pored toga što uporno zovu i mole da se sneg očisti i u njihovim ulicama.
Odgovor na pitanje koliko i koje ulice su očišćene prošle nedelje, a nisu u programu, pokušali smo da dobijemo i u Odeljenju za građevinsko zemljište i infrastrukturu, u čijoj je nadležnosti zimsko održavanje ulica i puteva.
Načelnik Zoran Trifunović i pored obećanja da će nam dostaviti spisak ulica koje nisu u programu zimskog održavanja, a čišćene su prošle nedelje, do danas to nije učinio.
Trifunović je objasnio da ekipe preduzeća "Ingrap-omni" čiste ulice trećeg prioriteta po pozivu građana. Na naše pitanje kako je moguće da reaguju po pozivu građana s obzirom na to da je ugovorom precizirano da nadzorni organ daje nalog da se očiste ulice koje nisu u programu, a ne građani, Trifunović odgovara da je "princip takav da građani pozovu zimsku službu preduzeća Ingrap-Omni, a onda dežurni te službe pozove nadzorni organ Odeljenja za građevinsko zemljište i infrastrukturu, i prijavi taj zahtev građana kojima, u najvećem broju slučajeva, izlazimo u susret".
Zoran Trifunović nije odgovorio na naše pitanje koliko ukupno ima ulica na teritoriji grada Valjeva, koliko se čisti, a u koliko ulica putari zimi ne ulaze.
Prema Plan plusu na teritoriji Valjeva ima 452 ulice. U programu zimskog održavanja je samo 84, dok se 368 gradskih ulica zimi ne čisti, tako da je većina ulica, i to pretežno u visinskim delovima grada, kada padne sneg neprohodna osim ukoliko se žitelji tih ulica sami ne organizuju i ne uklone sneg sa saobraćajnica.
Da li treba da stane, ne samo saobraćaj, nego i život u tim ulicama, najčešće je pitanje koje građani postavljaju? U ulicama koje su dugačke nekoliko desetina metara komšije se organizuju i očiste sneg znajući da ako oni to ne učine, putari sigurno neće. Međutim, nije lako uzeti lopatu i čistiti strmu ulicu dugu nekoliko stotina metara.
Poslednjih godina izdvajanja iz budžeta za zimsko održavanje ulica i puteva se povećava, a broj ulica koje se čiste ostaje nepromenjen. Podsećanja radi 2016. godine iz gradske kase za zimsko održavanje ulica i puteva izdvojeno je oko 28,3 miliona dinara, dok je ove godine opredeljeno 44,7 miliona dinara.
"Davanje informacija"
Mirko Međa iz građevinskog preduzeća "Ingrap-omni" nije želeo da odgovori na pitanje Kolubarskih.rs koje su sve ulice čišćene, a nisu u programu zimskog održavanja i po čijem nalogu. "Nisam dužan da vam dajem informacije", bio je izričit Međa.
Podsetili smo ga da u članu 8. ugovora koji su potpisali Grad i Ingrap-Omni piše da se "pružalac usluge obavezuje da o stanju prohodnosti ulica i lokalnih puteva daje informacije preko dežurnog tehničkog lica, kako sredstvima javnog informisanja tako i svim zainteresovanim učesnicima u saobraćaju".
"Onda se obratite pismeno", rekao je Mirko Međa.