Televizija (Ilustracija) (foto: Đorđe Đoković)
Televizija (Ilustracija) (foto: Đorđe Đoković)
03.05.2019, 09:54

Na Svetski dan slobode medija udruženja ukazuju na sve veće pritiske

č: | fb:

Širom sveta i u Srbiji danas se obeležava Dan slobode medija, uz ukazivanje na sve veći pritisak i sve teži položaj medijskih radnika.

 

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) i Granski sindikat kulture, umetnosti i medija "Nezavisnost" pozvali su novinare da danas od 11.55 do 12.00 u okviru akcije "Pet minuta gromoglasne tišine" isključe ton, zamrače ekrane i ćutke se zajedno suprotstave daljem unižavanju profesije i upozore najširu javnost na katastrofalan položaj novinarske profesije, medija i medijskih radnika u Srbiji.

 

Udruženje novinara Srbije je medije pozvalo da tokom te akcije emituju njihov proglas u kome se, između ostalog, od Vlade Srbije zahteva da uspostavi dijalog sa novinarima i medijima, uvažavajući standarde novinarske profesije i potrebe građana za pravovremenim, istinitim, nepristrasnim i potpunim informisanjem.

 

P R O G L A S

 

Godinu između dva Svetska dana slobode medija novinari u Srbiji pamtiće po paljenju kuće novinara portala "Žig info" Milana Jovanovića, pretnjama zatvorom za novinare zbog kršenja pretpostavke nevinosti, pritiscima i koncentraciji vlasništva u medijima.

 

Novinari će godinu pamtiti i po prvostepenoj presudi ubicama vlasnika i novinara "Evropljanina" i "Dnevnog telegrafa" Slavka Ćuruvije koju su čekali dve decenije i brzom podizanju optužnice protiv predsednika opštine Grocka Dragoljuba Simonovića za paljenje kuće Milana Jovanovića.

 

U godini za nama nastavljen je sunovrat projektnog sufinansiranja medijskog sadržaja. Osim lokalnih konkursa, i konkurs Ministarstva kulture i informisanja za televizije i produkcije prvi put s razlogom osporila su reprezentativna novinarska udruženja. Sve više novca, suprotno propisima, dobili su provladini tabloidi koji otvoreno krše Kodeks novinara.

 

Na Svetski dan slobode medija koleginica Maja Pavlović, vlasnica Kanala 9 iz Novog Sada, 19. dan štrajkuje glađu jer Upravni sud u Novom Sadu četiri godine razvlači spor po njenoj tužbi što ima lokalnu, a mora da plaća regionalnu frekvenciju.

 

Vrhovni kasacioni sud avgusta 2018. presudio je da je novinarka "Politike" Svetlana Vasović Mekina nezakonito otpuštena nakon što je objavila ekskluzivnu informaciju o planu priznavanja Kosova po instrukcijama Stejt departmenta Sloveniji. Direktorka "Politike" Mira Glišić Simić ne poštuje sudsku odluku i koleginicu Vasović Mekina ne vraća na posao, a država kao suvlasnik "Politike" to toleriše.

 

UNS zato zahteva:

 

1.  Da Vlada uspostavi dijalog sa novinarima i medijima, uvažavajući standarde novinarske profesije i potrebe građana za pravovremenim, istinitim, nepristrasnim i potpunim informisanjem;

2. Da Vlada do kraja godine omogući izradu medijskih zakona proizašlih iz Strategije razvoja sistema javnog informisanja (Medijska strategija);

3. Da Vlada u sprovođenju Medijske strategije predloži zakone kojima će podsticati poštovanje profesionalnih i etičkih standarda u medijima, kao i radna prava novinara i medijskih radnika;

4. Da se izmenama medijskog zakonodavstva osigura obaveza lokalnih samouprava (osim gradova sa više od 300.000 stanovnika) da izdvajaju najmanje dva odsto budžeta za projektno sufinansiranje medijskog sadržaja uključujući i informativne programe;

5. Da do promene medijskog zakonodavstva Vlada odnosno Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu i Ministarstvo kulture i informisanja jasno daju na znanje lokalnim samoupravama da neće tolerisati zloupotrebe u projektnom sufinansiranju medija;

6. Da organi na svim nivoima vlasti poštuju Zakon o slobodnom pristupu informacija od javnog značaja i odgovaraju na zahteve medija ne deleći ih na podobne i nepodobne;

7. Da država dokle god je suvlasnik medija poštuje radna i profesionalna prava novinara i medijskih radnika;

8.  Da Vlada pruži podršku Komisiji za istraživanje ubistava novinara kako bi što pre bila podignuta optužnica za ubistvo novinara Milana Pantića i bile rasvetljene okolnosti smrti Dade Vujasinović;

9. Da Specijalno tužilaštvo za ratne zločine počne da radi svoj posao i kada su u pitanju sudbine više od 40 novinara i medijskih radnika srpskih redakcija ubijenih u građanskom ratu u bivšoj Jugoslaviji, tokom NATO agresije 1999. godine, kao i na Kosovu i Metohiji od 1998. do 2005. godine.

 

Generalna skupština UN je 1993. godine proglasila 3. maj za Svetski dan slobode medija.

 

Reporteri bez granica su u aprilu ove godine u izveštaju za 2019. godinu upozorili da je Srbija tokom pet godina, otkako zemljom upravlja predsednik Aleksandar Vučić, prvo kao premijer, a zatim predsednik, postala mesto gde novinarstvo nije ni bezbedno niti podržano od vlasti.

 

Prema indeksu Reporetra bez granica za 2019, Srbija je u odnosu na prethodnu godinu u slobodi medija pala 14 mesta i nalazi se na 90. mestu.

 

"Broj napada na novinare i medije je u porastu, uključujući i pretnje smrću, a zapaljiva retorika na čijoj su meti novinari sve više dolazi od vladinih zvaničnika", navodi se u izveštaju.

 

Aktuelno