Zgrada stare železničke stanice (foto: Đorđe Đoković)
25.11.2019, 09:53
Dolaze bolja vremena za staru železničku stanicu
Radovi na rekonstrukciji krova i zamena spoljne stolarije na zgradi stare železničke stanice, koja je izgrađena pre 111 godina i prepuštena zubu vremena, uskoro bi trebalo da počnu, potvrđeno je Kolubarskim.rs u Zavodu za zaštitu spomenika kulture.
Ovo je prvi korak ili prva faza radova kako bi se sprečilo dalje propadanje zgrade koja je 2005. godine proglašena za spomenik kulture, a od pre tri godine je u vlasništvu Grada.
Vrednost radova, koje je na tenderu dobio konzorcijum beogradske firme "Gramar" i "Trinus", je skoro šest miliona dinara bez PDV-a, a rok za završetak je 30 radnih dana od dana zaključenja ugovora.
Zavod za zaštitu spomenika kulture je još prošle godine konkurisao i dobio sredstva od Ministarstva kulture i informisnaja za rekonstrukciju krova zgrade stare železničke stanice, a ove godine odobrena su sredstva za zamenu spoljne stolarije.
Direktor Zavoda Kesnija Stevanović kaže da se sa radovima kasni zbog toga što se na prethodne dve javne nabavke, prva raspisane pre skoro pola godine, niko nije javio.
- Tek na tender objavljen u septembru pristigle su dve ponude. Izabran je izvođač radova i nadamo se da će nas poslužiti vreme i da neće biti kiše, tako da će bez problema moći da se radi rekonstrukcija krova. Ti radovi moraju početi u ovoj godini. Ukoliko zbog lošeg vremena budemo primorani da prekinemo započeto, aneksom ugovora definisaćemo nastavak radova za sledeću godinu - objašnjava Stevanović.
Budućnost ovog starog, istorijski vrednog i značajnog zdanja, koje konačno treba da dobije namenu i da "živi", zavisi od odluke Grada.
- Mi ćemo razgovarati sa gradskim rukovodstvom o nameni tog objekta, te ćemo zavisno od toga uraditi projekat za restauraciju kompletne zgrade i sa tim projektom ćemo konkurisati za sredstva kod Ministarstva kulture i informisanja. Ono što je sada važno jeste to da će se ovim radovima zaustaviti dalje propadanje objekta, koji je u velikoj meri zapušten – kaže direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Prema nezvaničnim informacijama, postoji mogućnost da se zgrada stare železničke stanice dodeli na korišćenje Zavodu za zaštitu spomenika kulture i u tom slučaju bi, kako saznajemo, Ministarstvo kulture i informisanja bilo spremno da finansira rekonstrukciju tog objekta.
Ksenija Stevanović kaže da zvaničnu potvrdu te informacije nema. Smatra da bi bilo logično da, ukoliko bi zgrada bila data na korišćenje Zavodu ili nekoj drugoj ustanovi kulture, Ministarstvo izdvoji novac za radove.
- I ja imam neka nezvanična saznanja, to je deklarativni, ponavljam deklarativni stav Ministarstva, ali konkretne odluke o tome još uvek nema. Zavod za zaštitu spomenika kulture u Valjevu je regionalna ustanova, a Ministarstvu je važno da ima jake regionalne ustanove - kaže Ksenija Stevanović.
Objekat stare železničke stanice izgrađen je 1908. godine i bio je najveći na staroj pruzi Valjevo-Beograd. Ukupna površina iznosi 481,2 metra kvadratna. Najveći objekat ili centralna zgrada stare železničke stanice ima 350,2 kvadrata, dograđeni deo oko 110 kvadrata, i površina nastrešnice, do "duplih traka", iznosi 21 metar kvadratni.
Ukidanjem stare pruge Valjevo-Beograd zgrada je izgubila prvobitnu namenu, ali je zadržala prvobitni izgled. Pored promene namene, zgrada je menjala i vlasnike, koji su se prema vrednom zdanju odnosili nemarno te je zbog nebrige propalo.
Grad je vlasnik zgrade, ali još uvek nije određena namena
Grad je pre tri godine postao vlasnik zgrade stare železničke stanice za 29,9 miliona dinara u zamenu za poreski dug Vidoja Vujića. Tada su čelnici Grada priznali da nemaju pojma šta će raditi sa tom zgradom, ali da je "bolje išta nego ništa s bzirom na to da dug od Vujića Grad nikada neće naplatiti".
Podsećanja radi, Gradsko veće je početkom 2016. godine usvojilo Odluku o zameni dela poreskog duga Vidoja Vujića za zgradu stare železničke stanice, međutim tu odluku nisu prihvatili odbornici Skupštine grada smatrajući da Grad ne treba da uzima objekat koji će "praviti trošak" i sa kojim neće znati šta da radi.
Tada je gradonačelnik Stanko Terzić tvrdio da je odluka u interesu Grada. "Dobićemo vrednu nekretninu za manje od 30 miliona dinara. Ideja nam je, da nakon rekonstrukcije, taj prostor bude za potrebe kulture a kao jedna od mogućnosti je da tu smestimo Muzej fantastike, koji bi bio komplementaran sa Modernom galerijom", naveo je Terzić.
Međutim Terzić nije ubedio odbornike Skupštine da je to u interesu Grada, tako da je to pitanje sačekalo novu gradsku vlast formiranu krajem juna 2016. godine, i među prvim odlukama, i to samo mesec dana od konstituisanja, bila je upravo ova o zameni poreskog duga Vidoja Vujića za zgradu stare železničke stanice.
Da li će doživeti sudbinu Doma vojske - da bude delimično renoviran, a onda ostavljen, napušten i zaboravljen, bez ideje šta činiti sa objektom u koji su uloženi milioni, glasilo je pitanje na koja ni pre tri godine, a čini se ni danas nema odgovor gradsko rukovodstvo.
Predlog da u tom zdanju bude Zavod za zaštitu spomenika kulture je, po mišljenju mnogih, dobar i treba istrajati u tome, naročito zbog toga što je vrlo izvesno da će utom slučaju novac za rekonsrukciju zgrade biti obezbeđen iz državne kase.