Valjevo policijski čas (april 2020.) (foto: Đorđe Đoković)
Valjevo policijski čas (april 2020.) (foto: Đorđe Đoković)
13.08.2020, 13:09

Grad neće da odgovori na pitanja o trošenju novca u vreme korone

č: | fb:

Lokalni front Va je, u dva navrata, početkom i sredinom aprila Gradskoj upravi Valjeva postavio nekoliko pitanja u vezi Plana prve medicinske pomoći grada Valjeva, rada Stručno-operativnog tima, kao i o trošenju budžetskih para za vreme vanredne situacije.

 

I pored dva rešenja Poverenika za informacije od javnog značaja Republike Srbije, gradsko rukovodstvo uporno odbija da Lokalnom frontu Va dostavi tražena dokumenta.

 

Aktivista Lokalnog fronta Va Ivan Manić je na konferenciji za novinare rekao, da su "poznajući dobro eksperte kojima su birači neoprezno poverili raspolaganje gradskim budžetom", Lokalni front Va je još 7. aprila, pozivajući se na Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, tražio podatke o izradi planova i izveštaje Stručno-operativnog tima za epidemije koji je tih dana doživeo promenu svog prvog rukovodioca.

 

Dodaje da su osam dana kasnije, opet kao informaciju od javnog značaja, tražili obaveštenja i izvode sa dinarskih i deviznih računa otvorenih radi prikupljanja humanitarne pomoći kroz donacije. S obzirom na to da tražene informacije nisu dobili uputili su žalbu republičkom Povereniku.

 

Odbornik u Skupštini grada Ljubomir Radović kaže da je 27. jula Poverenik za informacije od javnog značaja Republike Srbije izdao dva rešenja kojima se nalaže Gradskoj upravi grada Valjeva da bez odlaganja, a najkasnije u roku od pet dana od dana prijema rešenja, odgovori na dve grupe pitanja Lokalnog fronta, od 7. i od 15. aprila. "Mi smo u avgustu. Odgovora nema", kaže Radović.

 

"Greške u radu Štaba za vanredne situacije postale su očiglednije tokom vanrednog stanja, pre svega zbog upadljivo bahatog tona u hiperprodukciji odluka, naređenja, pretnji, smena i imenovanja, saopštenja i obaveštenja. Do izražaja je došlo neznanje komandanta štaba, njegovo nepoznavanje propisa o vanrednom stanju, neshvatanje stvarne potrebe za postojanjem gradskih planova i akata koji uređuju ponašanje organa grada i zdravstvenih  ustanova. Sve to u trenucima kada je naš grad bio jedno od najvećih žarišta infekcije u Srbiji", kaže Radović.

 

Kao ilustraciju navodi informaciju koju je Štab za vanredne situacijr saopštio i objavio 16. aprila: "Nakon analize parametara, utvrđeno je da je epidemiološka situacija u Valjevu stabilizovana i da su stroge mere koje su propisale Republika Srbija i grad Valjevo dale rezultate".

 

"Stvarnost je veoma brzo demantovala ovu neistinu: 17. april, setimo se, bio je datum kada je u Valjevu zabeležen do tog trenutka najveći broj od 12 zaraženih u jednom danu", navodi Radović.

 

Ljubomir Radović i Ivan Manić

Ljubomir Radović i Ivan Manić (Foto: Lokalni front Va)

Aktivista Lokalnog fronta Va Ivan Manić podseća da je Skupština grada Valjeva poslednji put zasedala 21. februara. Prema njegovim rečima verovatno se gradski Štab rukovodio pravda time što je vanredno stanje, "šta ćete". "Očigledno da je njihov stav da će sve rešavati naredbama, uredbama, zaključcima, preporukama. I kažnjavanjem, naravno", kaže Manić.

 

"Krajem aprila odbornik Ljubomir Radović pismeno je podsetio zamenika predsednika Skupštine na zakonske i tehničke mogućnosti za održavanje redovnih sednica Skupštine grada. Odgovora nije bilo. Kao što znamo, u Valjevu su od aprila pa do danas  održavani izbori, vašari i još poneki skupovi i događanja. Uslova nije bilo jedino za sednicu Skupštine grada. Ko zna zašto, u Gradskoj upravi nisu se stekli uslovi ni da se daju odgovori na aprilska pitanja  Lokalnog fronta Va. Vanredno stanje, šta ćete…, a i prilika da se vanredno potroši još koji milion iz gradske kase", zaključuje Ivan Manić.

 

Ljubomir Radović dodaje da klika okupljena oko gradonačelnika, koji se na toj funkciji i dalje zabavlja zahvaljujući isključivo komotnim tumačenjima propisa o vanrednoj situaciji, suspendovala je i najviši organ, Skupštinu grada. Organ koji građani biraju, pored ostalog, i zato da bi nadgledao i kontrolisao rad izvršnih organa i način na koji se troše sredstva koja su građani uplatili u budžet.

 

"Ovo su, prema tome, glavni razlozi zbog kojih se od građana kriju podaci o radu Štaba za vanredne situacije i njegovih pretenciozno nazvanih stručno-operativnih timova. Zato je tajna koliko je ko sredstava uplatio na račune grada. Tajna je i koliko je kome isplaćeno na ime kojekakvih troškova u "borbi" protiv korone, iz prikupljenih sredstava i iz gradskog budžeta. Budžeta o kojem sedam meseci po isteku 2019. godine nemamo nikakvu informaciju", kaže Radović i pita da li će rešenja republičkog Poverenika za informacije od javnog značaja ovo promeniti? "Bojimo se da neće", zaključuje.

Aktuelno

Opšta bolnica (grudno) (foto: Kolubarske.rs)
Zdravlje Pre 5 sati 45 minuta

Novembar posvećen bolestima pluća

Novembar je mesec borbe protiv raka pluća. Od karcinoma pluća u Srbiji dnevno izgubi život oko 30 osoba. Srbija je na vrhu u Evropi po broju obolelih od karcinoma pluća...